Pod koniec października w auli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala podsumowująca szóstą odsłonę konkursu poetyckiego „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży”. Spośród nadesłanych 99 prac uczniów szkół podstawowych oraz średnich jury nagrodziło i wyróżniło 26 wierszy. Dodatkowo doceniono 11 osób. Ich utwory zostały opublikowane w III tomie antologii pokonkursowej wraz z utworami uczestników ubiegłorocznej edycji.
REKLAMA
Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie własnego utworu poetyckiego, który powinien odnosić się do szeroko pojętego patriotyzmu lub upamiętniać wydarzenie, miejsce, osobę, symbol itp. z najnowszej historii Polski z lat 1918-1989 na podstawie dowolnie wybranego źródła historycznego, które stało się inspiracją do powstania utworu.
Podczas uroczystości głos zabrał dr Marek Jedynak, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Zaznaczył, że przedsięwzięcie koordynowane przez Oddziałowe Archiwum IPN w Białymstoku pozwoliło młodym uczestnikom znaleźć chwilę na refleksje nad historią Polski.
- Wiersze poruszały różne zagadnienia historii. Od pracy o charakterze rodzinnym, o charakterze małych ojczyzn przez twórczość dotyczącą tych największych wydarzeń związanych z II wojną światową, Polską Rzeczpospolitą Ludową, holocaustem, ratowaniem przez Polaków ludności żydowskiej, czy życie i działalność św. Jana Pawła II czy bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Te tematy były tak różne, tak niecodzienne, a jednocześnie zdaję sobie sprawę, że dla Was młodych ludzi nie zawsze było łatwe dotrzeć do informacji historycznych, które pomogą ten przekaz w postaci wiersza przelać na papier – mówił dyrektor gratulując uczniom uczestnictwa w konkursie oraz zachęcił do udziału w kolejnych edycjach.
Na uroczystości obecni byli licznie zebrani uczniowie oraz nauczyciele ze szkół z województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego, a także gospodarz miejsca wojewoda podlaski – Bohdan Paszkowski oraz m.in. wicewojewodowie – Bogusława Szczerbińska i Tomasz Madras, Podlaska Wicekurator Oświaty – Barbara Buraczewska.
Galę zwieńczył poruszający występ muzyczno-recytatorski w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku (wokal: Martyna Roszkowska, recytatorzy: Liliana Parish, Eliza Rogowska i Mateusz Gryszko, podkład muzyczny: Szymon Petelczyc) przygotowanej pod kierunkiem Anety Kaliściak.
W trakcie wydarzenia zaprezentowano również tomik wierszy pt. „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży. Antologia wierszy konkursowych z lat 2022-2023: tom 3”, który zawiera nagrodzone utwory z V i VI edycji konkursu. Wydawnictwo dopełniły ilustracje wykonane przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Nagrodzone wiersze były inspiracją do powstania prac plastycznych, dzięki którym poetycka narracja została wzbogacona oryginalnymi obrazami.
Jury oceniło prace według następujących kryteriów: treść zgodna z faktami historycznymi, poprawność językowa, ogólny wyraz artystyczny oraz twórczy sposób ujęcia tematu, oryginalność, umiejętność wyszukiwania, wykorzystania informacji, dobór literatury i materiału źródłowego, samodzielność interpretacji faktów i własnych opinii, autorefleksja.
W tym roku komisja konkursowa przyznała szereg nagród. Wśród nagrodzonych znalazła się Zofia Amelia Malejko z wierszem „Dlaczego ja?”. Utwór absolwentki szkoły podstawowej w Suchowoli został zarekomendowany do druku. Wyróżniony został też uczeń suchowolskiej podstawówki Damian Misiewicz. Chłopak napisał wiersz „Ocalić od zapomnienia”, który zostanie opublikowany w III tomie antologii pokonkursowej wraz z utworami uczestników ubiegłorocznej edycji.
bialystok.ipn.gov.pl
opr. (orj)
Zdjęcia - IPN Białystok i Szkoła Podstawowa w Suchowoli: