Archeolodzy badają kompleks osadniczy w Grodzisku w gminie Suchowola. Mimo że prace jeszcze się nie zakończyły, można stwierdzić, że był to jeden z pierwszych i największych jaćwieskich kompleksów osadniczych.
Jak ustalili naukowcy, kompleks w Grodzisku składa się z grodziska i osady do niego przylegającej. Zostało ono zarejestrowane już w 1922 przez R. Jakimowicza. Kolejne badania przeprowadzano w latach 50., 60. 80. i w 2017 roku. W tym roku archeolodzy tu wrócili.
„Ustalono, że powierzchnia grodziska wynosiła około 0,5 ha, osady około 2,5 ha. Chronologia obu stanowisk (grodziska i osady) określona została na podstawie zebranych wówczas zabytków. Dla grodziska był to ogólnie okres wczesnego średniowiecza, dla osady XII–XIII w. i XVI–XVII w.” - czytamy na fapnejdżu Biebrzańskiego Parku Narodowego.
W tym roku pracownicy Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego, wsparci przez MKiD i UM w Białymstoku oraz przy współpracy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym i wolontariuszem Piotrem Panufnikiem przeprowadzili badania weryfikacyjne.
„Szeroki wachlarz zastosowanych przez nas metod badawczych (inwazyjnych i nieinwazyjnych) pozwolił uściślić wiedzę o osadzie i grodzisku zarówno pod kątem zakresu przestrzennego jak i chronologicznego. Pomimo że analiza pozyskanych danych nie została jeszcze zakończona, już dziś wiemy, że zarówno grodzisko obwarowane dodatkowo fosą o średnicy około 150 m jak i osada o powierzchni około 9 ha użytkowane były na pewno w X-XII w. Ich rozmiary, jak i chronologia pozwala uznać je za jeden z pierwszych i największych jaćwieskich kompleksów osadniczych. Człowiek powracał tam jeszcze wielokrotnie. Poza śladami osadnictwa wczesnośredniowiecznego odnaleźliśmy również pozostałości po obozach wojskowych (?) i osadnictwie z okresu XVII-XVIII w.” - czytamy na profliu BbPN w opracowaniu Aleksandra Piaseckiego (Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku).
W maju burmistrz Suchowoli informował, że w Grodzisku odkryto przedmioty z X wieku należące do Wikingów. To między innymi groty strzał.
Ziemie te znajdowały się na styku Mazowsza, Prus i Rusi. Po najeździe krzyżackim w XIII wieku i podbiciu Jaćwieży obszary dzisiejszej Sokólszczyzny porosła potężna puszcza.
CZYTAJ: Jaćwież była bez przyszłości
opr. (mby)