Średniowieczne zabytki odkryli archeolodzy w Grodzisku. Poinformował o tym na swoim facebookowym profilu burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.
„Niezwykle cenne przedmioty odnaleziono na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Grodzisku. Są to między innymi przedmioty z X wieku należące do Wikingów! Przypominam, że w ubiegłym roku w Jatwiezi Dużej odkryto gród z epoki brązu. Skarby z Godziska i Jatwiezi Dużej będzie można zobaczyć jesienią w Centrum Trzech Kultur” - napisał samorządowiec.
Na zdjęciach widać m.in. grot od strzały.
‼Sensacyjne odkrycie w gm.Suchowola‼ Archeolodzy z Muzeum Podlaskiego odkrywają kolejne skarby w suchowolskiej...
Opublikowany przez Michała Matyskiela Sobota, 30 maja 2020
Ustalenia naukowców potwierdziły obecność na Sokólszczyźnie sieci grodzisk, m.in. w pobliskiej Milewszczyźnie, Łosośnie, czy w Trzciance.
W tej ostatniej miejscowości badania archeologiczne prowadzono w latach 2006, 2007 i 2009. Wykazały one, że gród funkcjonował nie więcej niż 100 lat i został prawdopodobnie zdobyty zbrojnie i zniszczony w połowie XI wieku. Zdaniem specjalistów, mieszkańcy próbowali się bronić, odkryto tam bowiem m.in. wiele grotów strzał, szczególnie w miejscu nad rzeką. Kto miałby złupić grodzisko? Nie wiadomo. Być może były to drużyny najemnych Wikingów. Niektórzy z historyków łączą zniszczenie Trzcianki z wyprawami księcia Jarosława Mądrego na Mazowsze w latach 1038, 1039 i 1041.
CZYTAJ TEŻ: Arabskie skarby znalezione pod Sokółką [FOTO]
- W Milewszczyźnie gród z całą pewnością został spalony. Nie ma tu jednak żadnych śladów militariów. Mógł więc on również zostać napadnięty, ale wzięty bez walki. Może nie kopiemy w miejscu, gdzie takie groty się znajdują? Niewątpliwie stanowisko w Milewszczyźnie jest z tego samego okresu, co grodzisko z Trzciance. Mogło być więc tak, że oba grody funkcjonowały równolegle, a jedno plemię mieszkało w Trzciance, zaś drugie w Milewszczyźnie - mówił nam latem 2014 roku Dariusz Krasnodębski, kierownik ekipy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, która badała dawny gród nad Kumiałką.
CZYTAJ WIĘCEJ: Gród w Milewszczyźnie został spalony [FOTO]. Archeolodzy odkrywają tajemnice sprzed wieków
Ziemie te znajdowały się na styku Mazowsza, Prus i Rusi. Po najeździe krzyżackim w XIII wieku i podbiciu Jaćwieży obszary dzisiejszej Sokólszczyzny porosła potężna puszcza.
CZYTAJ: Jaćwież była bez przyszłości
(pb)