Dziś w Suchowoli odbędzie się spotkanie w sprawie budowy biogazowni rolniczej w tym mieście. Do burmistrza wpłynęły dwa pisma od mieszkańców - sprzeciwiające się powstaniu tej instalacji we wskazanym miejscu oraz popierające pomysł inwestora.
Na działkach 1700/2 (między ulicami 3 Maja i Kupiecką) w Suchowoli jeden z lokalnych rolników chce wybudować biogazownię. Ma być ona zasilana między innymi kiszonką i gnojowicą. Toczy się postępowanie administracyjne, które jest na etapie wydania warunków zabudowy. Zdania mieszkańców miasta są w tej sprawie podzielone.
"Nie" dla biogazowni
Część mieszkańców Suchowoli jest przeciwna budowie. Proszą o zmianę lokalizacji inwestycji - z dala od zabudowań mieszkalnych i w większej odległości od szlaków turystycznych. Według nich "biogazownia zakłóci komfort życia zarówno mieszkańców miasta i gminy, jak i turystów, którzy chętnie odwiedzają te tereny z racji na walory przyrodnicze, kulturowe i religijne".
Mieszkańcy obawiają się przykrego zapachu. Podkreślają, że budowa tej instalacji zahamuje, a nawet odstraszy turystów i inwestorów z branży turystycznej. Dodają w piśmie (patrz poniżej), że nie negują idei funkcjonowania biogazowni, ale jej lokalizacja nie uwzględnia celów i dobra społeczności Suchowoli.
Burmistrz zapewnia
Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, odpowiadając na petycje, zapewnił, że weźmie pod uwagę interes mieszkańców, jak i samego inwestora, a postępowanie administracyjne zostanie przeprowadzone we wnikliwy sposób.
Biogazownia da pracę i czyste powietrze
Tymczasem dzisiaj do burmistrza miasteczka wpłynęło pismo od mieszkańców, którzy popierają inwestycję.
"Planowana biogazownia rolnicza, która ma powstać w naszej małej ojczyźnie, pozwoliłaby nam na lepszy rozwój gminy. Nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również zdrowotnym i ekologicznym" - czytamy w piśmie (patrz poniżej). Według nich to inwestycja przyjazna środowisku, wykorzystująca odnawialne źródła energii. Stwierdzają, że o przykrym zapachu nie może być mowy. „Tradycyjne wykorzystanie obornika i gnojowicy jako nawozu powoduje emisję dużych ilości metanu do atmosfery. Ten sam metan z biogazowni rolniczej przetwarzany jest w warunkach beztlenowych (szczelnie zamkniętych) na cele energetyczne” - przekonują.
Dzisiaj (11.07) o godzinie 15 w kinie "Kometa" w Suchowoli odbędzie się spotkanie dotyczące budowy biogazowni. Spotkają się na nim mieszkańcy, inwestor i specjaliści w tej dziedzinie.
CZYTAJ: Plany budowy biogazowni. Mieszkańcy będą mieli okazję powiedzieć o swoich obiekcjach
(mby)