W latach 80-tych były różne pomysły na rozwiązanie kwestii podziemnej "Solidarności". Komunistyczny aparat władzy musiał szukać rozwiązań, żeby przejąć elity opozycyjnego ruchu - mówi dr Waldemar Wilczewski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w białostockim IPN-ie. Dziś mija 27. rocznica zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki. Dlaczego zginął kapelan "Solidarności"?
Chociaż bezpośrednich sprawców zbrodni ustalono i osądzono, wciąż nie wiadomo, kto wydał rozkaz zabicia księdza Popiełuszki. Pochodzący z podsuchowolskich Okopów kapłan został porwany 19 października 1984 roku, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Esbecy w mundurach "drogówki" zatrzymali auto z księdzem w pobliżu miejscowości Górsk, pod Toruniem. Kierowcy w szamotaninie udało się uciec, ksiądz Popiełuszko zniknął. Jego zwłoki wyłowiono z Wisły pod Włocławkiem 30 października. Kapłan był tak skrępowany liną, żeby każda próba uwolnienia się powodowała przyduszanie. Ciało obciążono workiem z kamieniami. Późniejsza sekcja zwłok dokonana w Akademii Medycznej w Białymstoku wykazała ślady torturowania.
Do dziś nie poznano motywów zbrodni. Skazani zostali tylko bezpośredni sprawcy. Dlaczego zginął kapelan "Solidarności"?
Kilka dni po odnalezieniu ciała księdza Popiełuszki w Warszawie doszło do spotkania prałata Bronisława Piaseckiego (kapelan zmarłego w 1981 roku kardynała Wyszyńskiego) z Edwardem Kotowskim (był pracownikiem Urzędu do Spraw Wyznań, pracował też w IV Departamencie MSW). Wtedy właśnie ksiądz Piasecki miał wypowiedzieć taką hipotezę: zabójstwo księdza Popiełuszki miało zaostrzyć sytuację w kraju, doprowadzić do zamieszek i przejęcia władzy w Polsce przez beton partyjny. Takie też wyjaśnienie całej sprawy zaczęła wkrótce lansować komunistyczna władza, a generał Kiszczak robi to do dziś.
- Możemy sądzić, że w aparacie komunistycznej władzy ścierały się poglądy pokojowego i siłowego rozwiązania kwestii "Solidarności" - mówi Waldemar Wilczewski. - Na ile to było proste przełożenie, nie wiemy. Pamiętajmy, że to był 1984 rok, ustrój komunistyczny trzymał się mocno, więc każde rozwiązanie było możliwe. W tej kwestii potrzebne są jeszcze badania.
Co ciekawe, kluczową postacią w obozie "jastrzębi" był związany z Lipskiem nad Biebrzą generał Mirosław Milewski. W 2010 roku ujawniony został dokument z narady w Urzędzie Rady Ministrów, która odbyła się 25 października 1984 roku. Z notatki wynikało, że morderca księdza Popiełuszki, Grzegorz Piotrowski, zeznał, iż miał poparcie w aparacie władzy, a konkretnie u sekretarza KC PZPR, generała Milewskiego. Co ciekawe, w 1985 roku generał Milewski został usunięty ze wszystkich stanowisk w partii i państwie. Czy to właśnie on stał za zamordowaniem kapelana "Solidarności"? Milewski zmarł w 2008 roku.
* * *
Tymczasem dziś mieszkańcy Suchowoli będą obchodzić 27. rocznicę śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłan pochodził z pobliskiej wsi Okopy. W Suchowoli chodził do szkoły podstawowej i liceum.
O godz. 17.30 rozpocznie się montaż słowno-muzyczny poświęcony zamordowanemu przez funkcjinariuszy SB kapelanowi "Solidarności". O godz. 18 zostanie odprawiona msza dziękczynna za beatyfikację ks. Jerzego. Następnie zaplanowano modlitwę różańcową połączoną z przejściem do symbolicznych nagrobków ks. Popiełuszki i ks. Stanisława Suchowolca w pobliżu świątyni oraz pod pomnik ks. Popiełuszki w parku miejskim w Suchowoli.
Uroczystości rocznicowe zakończy złożenie wieńców.
(is)