Wszystko wskazuje na to, że budowa trzeciej sokólskiej Biedronki, która miała powstać na ulicy Kryńskiej, nie rozpocznie się w tym roku. Nie udało nam się jednak ustalić dlaczego.
Biedronka, Media Expert, myjnia samochodowa, stacja paliw i parking na około 130 samochodów. Jeszcze w tym roku minigaleria handlowa miała stanąć na dawnej działce PKS-u na Osiedlu Zielonym. Nieruchomość kupiło augustowskie przedsiębiorstwo, które wybudowało już dwie Biedronki w Sokółce. W lutym zaczęły się prace rozbiórkowe. Zburzono i przemielono fragment dawnej carskiej stajni oraz siedzibę PKS. I wtedy prace utknęły. Dlaczego?
Od kilku osób usłyszeliśmy, że mogłoby to mieć związek z rozebraniem fragmentu carskiej stajni z drugiej połowy XIX wieku. Budynek ten został zburzony podczas prac rozbiórkowych. O wyjaśnienie tej kwestii zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.
"W dokumentacji Podlaskiego WKZ brak informacji w sprawie zabytków przy ul. Kryńskiej. W związku z opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który wskazał w Sokółce obiekty do włączenia do ewidencji (wśród nich nie ma obiektów przy ul. Kryńskiej), obecnie prowadzone są postępowania w sprawie włączenia do wojewódzkiej ewidencji zabytków czterech obiektów w Sokółce, w tym dwóch koszarowych przy ul. Osiedle Zielone (13 i 13a). Teren przy ul. Kryńskiej nie jest wpisany do rejestru zabytków, wobec tego Podlaski WKZ nie ma kompetencji do wstrzymania budowy (Podlaski WKZ może wstrzymać budowę na terenie niewpisanym do rejestru zabytków, tylko wówczas, gdy w trakcie robót ziemnych odkryty zostanie przedmiot, co do którego istnieje podejrzenie, że może być zabytkiem archeologicznym). Przy ul. Kryńskiej Podlaski WKZ nie wstrzymywał żadnych robót. Podlaski WKZ nie zna powodu wstrzymania prac przy ul. Kryńskiej. Inwestor nie naruszył przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami" - poinformowała nas Zofia Cybulko, zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zwróciliśmy się w do inwestora z pytaniem o przyczyny wstrzymania inwestycji. - Nie mam obowiązku informowania o tym - powiedziała nam przedstawicielka augustowskiej firmy.
W Wydziale Architektury sokólskiego Starostwa Powiatowego poinformowano nas, że nie wpłynął tam wniosek o pozwolenie na budowę na tej nieruchomości.
Całej sprawy nie rozwiązała także odpowiedź, jaką uzyskaliśmy z Biura Prasowego Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka.
"Chcemy poinformować, że firma Jeronimo Martins Polska S.A. nie prowadziła żadnej inwestycji w tej lokalizacji. Obecnie w Sokółce mamy dwa sklepy. Jeśli chodzi o plany otwarcia kolejnych sklepów Biedronka w powiecie sokólskim, chcemy zaznaczyć, że zgodnie z polityką firmy informacje o nowych placówkach naszej sieci udostępniamy najczęściej dopiero po ich uruchomieniu. Przy okazji chcielibyśmy podkreślić, że plany rozwoju sieci Biedronka w małych i średnich miejscowościach są wpisane w naszą strategię. Równolegle będzie kontynuowany równomierny rozwój naszej sieci, liczącej już ponad 2170 sklepów w całej Polsce. Podtrzymujemy także plany, aby do 2015 roku ta liczba wzrosła do 3000" - odpisano w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące inwestycji na ulicy Kryńskiej w Sokółce, ale też planów budowy Biedronki w Suchowoli.
Póki co, w dawnej bazie PKS-u nic się nie dzieje. W oczy rzucają się tylko dwie hałdy gruzu po zburzonych budynkach, a plac powoli zarasta zielskiem.
(is)