W jednym z budynków postawionych za czasów Antoniego Tyzenhauza po I wojnie światowej mieściła się siedziba spółdzielni "Rolnik". Teraz znajduje się w nim Muzeum Ziemi Sokólskiej.
Budynek we wschodniej pierzei sokólskiego Rynku powstał w latach 70-tych XVIII wieku, gdy swoje reformy wdrażał podskarbi litewski (czytaj tekst Wielki krach reformy Antoniego Tyzenhauza). Swój układ urbanistyczny zyskały wtedy także inne ośrodki ekonomii grodzieńskiej - w Krynkach powstał sześciokątny rynek, Dąbrowa otrzymała prawa miejskie.
Co konkretnie mieściło się w gmachu przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego, czy znajdowała się tu manufaktura, czy mieszkania - dziś trudno ustalić. Wiadomo, że 22 marca 1922 roku Antoni Michał Szejda sprzedał stowarzyszeniu "Rolnik" plac z budynkami przy Placu Rynkowym, dawniej Aleksandrowskim. Rynkowym, bowiem poniedziałkowe targi sokólskie odbywały się na placu przy cerkwi. W 1928 roku w skład zarządu "Rolnika" wchodzili m.in. ksiądz dziekan Antoni Bokszczanin, Feliks Rogulski, Antoni Kułak i Bolesław Leosz. W sklepie sprzedawano towary kolonialne i słodycze.
Po II wojnie światowej mieściła się tam także placówka handlowa. Sklepy były też w kramach w głębi podwórza. Kupić tam można było artykuły żelazne i nawozy sztuczne.
Muzeum Ziemi Sokólskiej funkcjonuje w tym miejscu od lat 80-tych (czy ktoś z Czytelników zna dokładną datę?). "W ciągu ponad 20 lat działalności tej placówki udało się zebrać blisko 2 tysiące eksponatów i dokumentów obrazujących dzieje Sokólszczyzny. Wszystkie zbiory pochodzą z darów mieszkańców" - czytamy na stronie internetowej sok.org.pl.
(is)
Na zdjęciach prezentowanych poniżej:
wschodnia pierzeja rynku w Sokółce, w głębi po lewej widoczny budynek, gdzie dziś znajduje się siedziba Sokólskiego Ośrodka Kultury,
spółdzielnia rolnik miała tu swoją siedzibę w okresie międzywojennym (dwa pierwsze zdjęcia pochodzą ze zbiorów Waleriana Bujnowskiego),
"parking" przy cerkwi dla furmanek w 1948 roku (ze zbiorów Waleriana Bujnowskiego),
budynek w latach 60-tych,
panorama Sokółki z 1966 roku,
budynek Muzeum Ziemi Sokólskiej przed remontem w 2004 roku (kryty charakterystyczną dachówką) oraz obecnie