Białystok i Warszawa - studia stacjonarne w tych miastach najczęściej wybierają absolwenci liceów ze szkół powiatu sokólskiego. Choć są też i tacy, którzy decydują się na Wrocław czy Gdańsk.
W roku szkolnym 2011/2012 Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce ukończyło 154 uczniów klas trzecich. Na temat 26 z nich dyrekcji placówki nie udało się zebrać informacji. Natomiast pozostali, czyli 128, podjęło dalszą naukę na studiach wyższych, z czego 97 proc. z nich na uczelniach państwowych. Najczęstsze wybory to: Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz uczelnie w Warszawie.
- Można stwierdzić, że nasi uczniowie najczęściej wybierają uczelnie w Białymstoku. Sporadycznie zdarza się też wybór szkół we Wrocławiu i w Gdańsku. Licealiści najchętniej wybierają kierunki humanistyczne. Co roku organizujemy w naszej szkole targi edukacyjne, na których uczniowie mogą zapoznać się z ofertą dydaktyczną szkół wyższych - powiedziała nam Joanna Pyłko, dyrektor LO w Sokółce.
W ubiegłym roku absolwenci Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej najczęściej wybierali uczelnie państwowe.
I tak z klasy A (28 absolwentów) studia dzienne publiczne wybrało dziewięć osób, a osiem - studia zaoczne publiczne. Spośród tych, którzy ukończyli klasę B (27 osób) studia dzienne publiczne wybrało 17, a studia niepubliczne podjęło 6 osób, zaś na studia zaoczne prywatne zdecydowały się dwie osoby. Klasę C ukończyło 21 młodych ludzi. 12 z nich wybrało studia dzienne publiczne, po jednej osobie wybrało się na: studia niepubliczne, prywatną uczelnię zaoczną oraz studia zaoczne publiczne. Klasę D skończyło 34 absolwentów. Studia dzienne publiczne wybrało 13 osób, a czterech młodych ludzi zdecydowało się na studia zaoczne publiczne.
Dyrekcja LO w Suchowoli ma informacje na temat 89 procent absolwentów szkoły z ubiegłego roku. Na Politechnikę Białostocką trafiły 23 osoby. Wybierały one wydziały: elektryczny, elektronikę, informatykę, budownictwo, zarządzanie, ochrony środowiska, inżynierię środowiska, architekturę oraz logistykę. Na Uniwersytet w Białymstoku trafiło 13 młodych ludzi. Wybierali oni: matematykę, filologię polską, prawo, bezpieczeństwo narodowe, pedagogikę i psychologię oraz administrację.
16 absolwentów suchowolskiej placówki zdecydowało się na dalszą naukę w szkołach policealnych niepublicznych na kierunkach: administracja i finanse, technik masażysta, informatyka, technik rachunkowości, asystentka stomatologiczna, czy nawet opiekunka do dziecka. Pięciu abiturientów wybrało AWF Warszawa i takie kierunki jak turystyka i rekreacja oraz wychowanie fizyczne. Na rolnictwo i weterynarię na warszawskiej SGGW zdecydowało się dwóch uczniów, także dwóch wybrało zarządzanie na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Białymstoku. Po jednej osobie trafiło na: Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie (rolnictwo), Uniwersytet Medyczny (wydział lekarski), Uniwersytet Warszawski (politologia), a także Wyższą Szkołę Filmową i Teatralną w Łodzi (reżyseria).
(SzW)