Wczoraj na stronie internetowej Sejmu został opublikowany projekt ustawy dotyczący tak zwanego mrożenia cen ciepła.
Zakłada on między innymi to, że przedsiębiorstwa energetyczne - w tym MPEC w Sokółce - w rozliczeniach z odbiorcami indywidualnymi i podmiotami wrażliwymi (czyli do szkół, szpitali czy żłobków) będą stosowały od 1 marca do 31 grudnia 2023 roku maksymalną cenę dostawy ciepła nie większą niż ta obowiązująca w dniu 30 września 2022 roku, powiększoną o 40 procent.
Projektem zajmą się posłowie, później będzie on musiał przejść całą ścieżkę legislacyjną, a więc głosowania w Senacie, powrót do Sejmu, a po przyjęciu ustawy kontrasygnatę prezydenta.
W ubiegłym roku - w związku z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami nośników energii - m.in. gazu i węgla parlament przegłosował ustawę mającą ograniczyć podwyżki cen za ogrzewanie systemowe dla odbiorców. Zgodnie z nią w tym sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. wprowadzono mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla wytwórców.
Mimo wejścia w życie tych przepisów w wielu miejscach podwyżki były większe i znacznie przekraczały zapowiadane 40 proc.
opr. (pb)