31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. W tym dniu uwaga całego świata zwrócona jest na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.
Jest to doskonała okazja do postawienia na swoje zdrowie i zaprzestanie palenia. Postanowienie skutecznego pozbycia się nałogu jest szczególnie istotne w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej. Pomimo pojawiających się różnych informacji na temat wpływu palenia tytoniu na częstość występowania i sposób przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 Światowa Organizacja Zdrowia stoi na stanowisku, że palacze są prawdopodobnie bardziej narażeni na zachorowanie. Częsty kontakt palców z ustami może powodować przeniesienie wirusa z rąk, jak też wydychany dym tytoniowy może zawierać kropelki śliny, za pomocą których może dochodzić do transmisji wirusa między osobami - czytamy w mailu do redakcji nadesłanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Sokółce.
Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi - podaje portal gov.pl.
opr. (or)