Duchowni, politycy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, a także młodzież szkół średnich oraz mieszkańcy Sokólszczyzny zebrali się dziś na placu przed ołtarzem polowym przy kościele świętego Antoniego z okazji odsłonięcia pomnika poświęconego ofiarom Obławy Augustowskiej.
Uroczystości rozpoczęły się od przypomnienia przebiegu tragicznych wydarzeń z lipca 1945 roku oraz od mszy świętej. Kazanie do wiernych wygłosił arcybiskup senior metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Uczniowie trzymali zdjęcia osób związanych z partyzantką niepodległościową oraz pomordowanych przez Sowietów podczas Obławy Augustowskiej.
Przypomnijmy, od 10 do 25 lipca 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej 3 Frontu Białoruskiego i jednostki 62 Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, osłaniane i wspomagane przez UB i pododdział 1 Praskiego Pułku Piechoty, przeprowadziły akcję pacyfikacyjną w Puszczy Augustowskiej i jej okolicach. Oddziały sowieckie przeczesywały lasy, otaczały wsie, aresztując mieszkańców podejrzanych o kontakty z Armią Krajową. Zatrzymano ponad 7 tys. osób, które więziono w ponad pięćdziesięciu miejscach, część z nich poddawano brutalnemu śledztwu. Około 600 osób (historycy mówią nawet o 2000) zostało wywiezionych w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął. Podejrzewa się, że zamordowano je w okolicach Grodna, jednak do dziś nieznane są miejsca pochówku. Wśród ofiar Obławy Augustowskiej byli także mieszkańcy powiatu sokólskiego: Małyszówki, Brzozowa, Dąbrowy Białostockiej, Nowej Wsi, Hamulki, Suchowoli i Kamiennej Nowej.
Druga część dzisiejszych uroczystości wiązać się będzie z odsłonięciem pomnika ofiar Obławy Augustowskiej - na rondzie u zbiegu ulic Przemysłowej i Mariańskiej w Sokółce.
(pb)