Uczniowie sokólskiego „Rolnika” z Polagra Gastro [FOTO]

2-4 października uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce wyjechali na trzydniową wycieczkę na Międzynarodowe Targi Polagra Gastro do Poznania.

Pierwszym etapem podróży była Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. To najcenniejszy zabytek Gniezna, położony na historycznym Wzgórzu Lecha. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół, siedem lat później pochowano w nim jego żonę Dąbrówkę. W roku 1000 spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha. młodzi ludzie zobaczyli Drzwi Gnieźnieńskie – powstałe ok. 1175 roku za czasów Mieszka III Starego i będących jednym z najcenniejszych zabytków zarówno w Gnieźnie, jak i całym naszym kraju. Kolejnym krokiem była wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Drugiego dnia młodzież zwiedzała Poznań. Na początku odwiedziła poznańską palmiarnię. Jest to jeden z najstarszych w Europie ogrodów tego typu. Jej unikalne zbiory to 17 tys. roślin należących do 1100 gatunków. W akwarium młodzi ludzie obejrzeli wiele gatunków ryb z różnych stron świata oraz kilkadziesiąt gatunków roślin wodnych.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich Polagra Gastro uczniowie zapoznali się z największą w Polsce areną prezentacji ofert producentów i dystrybutorów sprzętu oraz wyposażenia dedykowanego sektorowi HoReCa. Program wydarzeń specjalnych był niezwykle bogaty: młodzi adepci sztuki kulinarnej obserwowali widowiskowe pokazy kulinarne, w tym finał Kulinarnego Pucharu Polski.

Trzeciego dnia naszej wycieczki młodzi ludzie odwiedzili Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, gdzie obejrzeli wystawę „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Składa się na nią ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii, ukazujących różne aspekty tej niezwykłej kultury. W muzeum Wojska Wielkopolskiego zobaczyli wystawę  „Pod znakiem orła białego…”. Wielkopolska, Śląsk, Pomorze – drogi do niepodległości, 1918–2018.

Na koniec młodzież zobaczyłaa Bazylikę Świętej Trójcy w Strzelnie. Jest to budowla romańska z przełomu XII i XIII wieku. Najcenniejszym zabytkiem świątyni są dwie romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich. Przewodnik Damian Rybak opowiedział uczniom legendę związaną z tą świątynią. Za sprawą świętego, od lat osiemdziesiątych przyjeżdża tu wiele panien, prosząc o męża. Wystarczy do grobowca wrzucić pieniążek i powiedzieć zaklęcie: „Święty Prokopie, daj nam po chłopie, może być kulawy, o jednym oku byle w tym roku”. Okazało się, że w tym roku na wycieczce było kilka panien chętnych do zamążpójścia - pisze w mailu do redakcji Małgorzata Klocek z ZSR w Sokółce.

opr. (mby)

Uczniowie ZSR na wycieczce (T. Otoka):

 

Facebook

Instagram