Lekarze weterynarii zwracają się z apelem do rolników, by nie kupowali prosiąt i warchlaków niewiadomego pochodzenia. W ostatnich dniach ujawniono kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach w gminach Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Łomża, Mielnik i Bielsk Podlaski. Prawdopodobnie za rozwleczenie zarazy odpowiada handlarz trzodą chlewną, który sprzedawał zarażone świnie.
- Sytuacja jest kryzysowa, w związku z pojawieniem się licznych ognisk ASF. Zaraza rozprzestrzeniła się nie przez dziki. Zaważył czynnik ludzki - mówi Paweł Antoni Mędrek, powiatowy lekarz weterynarii w Sokółce.
Według ustaleń służb, winny zaistniałej sytuacji jest handlarz trzodą chlewną, który w okolicach Hajnówki kupił świnie chore na ASF i sprzedawał je później w Łomżyńskiem - na targowiskach i bezpośrednio u rolników. Mężczyzna został już zatrzymany przez policję.
Apel do rolników wydał główny lekarz weterynarii. Prosi w nim, aby nie nabywać świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu, w szczególności od handlarzy zwierzętami gospodarskimi.
Na terenie gospodarstw należy bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji, a w szczególności:
- utrzymywać świnie w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
- karmić świnie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy (ściółki),
Choroba afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie jest zaraźliwa dla człowieka, ale stanowi ogromne zagrożenie dla gospodarki kraju
- wyłożyć maty dezynfekcyjne odpowiednio przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, stale utrzymywać wyłożone maty w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.
- czytamy w apelu.
W województwie podlaskim obowiązuje zakaz handlu trzodą chlewną. Jak ustalili jednak dziennikarze Polskiego Radia Białystok, na niektórych targowiskach wciąż można było kupić prosięta.
Tymczasem w czwartek, 18 sierpnia o godzinie 10 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokółce odbędzie się szkolenie dla hodowców trzody chlewnej z powiatu sokólskiego dotyczące bieżącej sytuacji oraz zasad bioasekuracji związanych z ASF. - Zapraszam wszystkich zainteresowanych - dodaje Paweł Antoni Mędrek.
(is)