Inna data na tablicy, inna w kalendarzu, a jeszcze inna w publikacjach książkowych.
9 lipca 1850 roku biskup wileński ks. Wacław Żyliński dokonał konsekracji kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Na lewo od ołtarza głównego świątyni, na filarze nawy środkowej, umieszczono tablicę pamiątkową z napisem:
Venceslaus Żyliński
Episcopus Vilnensis
Consecravit hanc Ecclesiam
A, D. 1850 die 9 Julii dominiea
vero IV post pentecosten
Co tłumaczy się:
Wacław Żyliński
Biskup Wileński
Konsekrował ten kościół
A.D. 1850 dnia 9 lipca
w IV niedzielę po Zielonych Świątkach
Według kalendarza gregoriańskiego w roku 1850 Wielkanoc była 31 marca, Wniebowstąpienie 9 maja, Zielone Świątki 19 maja, a czwarta niedziela po Zielonych Świątkach przypadała 16 czerwca. Skąd więc ten błąd?
Tymczasem ks. Sadowski w monografii poświęconej parafii sokólskiej, sporządzonej w 1953 r. napisał, że kościół był konsekrowany 9 czerwca 1850 r., w czwartą niedzielę po Zielonych Świątkach. W tym dniu wypadała jednak trzecia niedziela po Zielonych Świątkach. We wszystkich późniejszych publikacjach dotyczących sokólskiego kościoła autorzy podają (zapewne za księdzem Sadowskim), że świątynia konsekrowana była 9 czerwca, gdy z tablicy wyraźnie wynika data 9 lipca 1850 r.
Skąd takie rozbieżności? Może nasi Czytelnicy pomogą nam rozwikłać zagadkę? Na maile czekamy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
(mab)
Czytaj też:
Gdzie jest grób budowniczego sokólskiego kościoła?