Główna ulica w centrum Sokółki nie zmieniła zbytnio swojego wyglądu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Przedstawiamy kilka archiwalnych fotografii wykonanych na przestrzeni minionych 80 lat.
Na pierwszych zdjęciach z lat 30-tych XX wieku widać demonstrację (prawdopodobnie) członków Ha-Szomer Ha-Cair. Była to żydowska organizacja dążąca do budowy państwa izraelskiego w Palestynie, jednocześnie czerpiąca z ruchu skautowego. W okresie międzywojennym "skręciła w lewo", ewoluując w kierunku marksizmu. W wielu miasteczkach kresowych znaczny odsetek mieszkańców stanowili Żydzi. W Sokółce było to około 50 procent. Nie wiemy, z jakiej publikacji pochodzą prezentowane trzy pierwsze zdjęcia.
Czwarta fotografia także pochodzi z lat 30-tych, została wykonana na Placu Kościuszki, zapewne z okazji rajdu motocyklowego. W tle widać budynek kamieniczki Tyzenhauza, w której dziś mieści się kawiarnia "Lira".
Kolejne fotografie pochodzą już z lat 60-tych i 70-tych, ukazując północno-zachodnią część ulicy Białostockiej. Zwraca uwagę kamienica na rogu, która dotrwała do lat 60-tych. Przed wojną istniał tam sklep kolonialny, który został rozgrabiony we wrześniu 1939 roku przez lokalne szumowiny (po wycofaniu się władz polskich przez kilka dni dochodziło wtedy w Sokółce do samosądów i porachunków, paradoksalnie sytuacja uspokoiła się dopiero po wkroczeniu do miasta Sowietów). W latach 60-tych budynek został rozebrany. Później na ścianie kamienicy, gdzie mieścił się zakład fotograficzny (istnieje zresztą do dziś) malowano propagandowe "graffiti". Przez jakiś czas była tam mapa Szlaku Tatarskiego. Kamienica została odbudowana w latach 90-tych.
Ostatnia fotografia ukazuje tonącą w zieloności główną ulicę Sokółki z lat 70-tych XX wieku.
Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Grzegorza Otoki.
(is)
Ulica Białostocka przez lata. Zobacz zdjęcia:
Jeżeli macie Państwo w swoich zbiorach zabytkowe zdjęcia, zeskanujcie je lub sfotografujcie, napiszcie kilka słów o tym, co przedstawiają i prześlijcie je do naszego portalu. Czekamy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczególnie zależy nam na fotografiach spoza Sokółki. Wspólnie możemy odtworzyć historię naszego powiatu.