×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/isokolka/public_html/isokolka3/images/stories/2018/11/listopad4/23mirabelka.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories//2018/11/listopad4/23mirabelka

Akcja czytelnicza z historią Polski w tle [FOTO]

W ramach obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Szkoły Podstawowej w Sidrze wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej organizowanej przez Lustro Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100-licy”. 

Warsztaty literacko-plastyczne przebiegały pod hasłem „Mirabelka – drzewko pamięci i odwagi”. Zorganizowano cztery spotkania w dniach: 9, 13, 20 i 22 listopada 2018 roku. Uczestnikami naszych warsztatów byli uczniowie Szkoły Podstawowej w Sidrze z klasy VI wraz z nauczycielką języka polskiego Joanną Łapicz.

Wpisując się w szkolne obchody rocznicy odzyskania niepodległości, aby uwiecznić tę chwilę, posadzono na placu szkolnym mirabelkę. Drzewko zostało udekorowane stosownym napisem, aby wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice przychodząc do szkoły mogli się przy nim zatrzymać i pomyśleć o tych ważnych dla Polaków chwilach.

Na drugim spotkaniu zatytułowanym „Mirabelka do zjedzenia” uczestnicy próbowali przetworów z owoców mi­rabelki – soku, dżemu i kompotu. Przygotowano mały poczęstunek. Były to tosty z dżemem mirabelkowym, kompot oraz ciasto z mirabelkami. Uczniowie wzięli także udział w zabawie, podczas której z rozsypanych puzzli ułożyli i wykleili obraz mirabelki.

Kolejne spotkanie zaczęło się burzą mózgów, podczas której każdy mógł odpowiedzieć na pytanie: „Czym jest miłość i co dla nas znaczy?” Wniosek był jeden - „Bez miłości nie byłoby nas na świecie, (…). Bez miłości świata by nie było. Czyli miłość jest wszystkim”.

Z okazji warsztatów literacko-plastycznych w bibliotece przygotowano m.in. dekorację sali, za pomocą muralu - mirabelki namalowanego przez uczennice z klasy VIII.

Kulminacyjnym spotkaniem z „Mirabelką” były warsztaty robienia koralików oraz zaaranżowana wypożyczalnia strojów karnawałowych. Podczas wydarzenia zaprezentowano bajkowy pokaz mody. Cytowano również fragmenty z książki oraz prowadzono rozmowy o bajkach.

Celem spotkań było zachęcenie młodych czytelników do sięgnięcia po książkę i rozbudzenie zainteresowań historią Polski, a także zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną.

Zarejestrowane na linii czasu wydarzenia z roku 1918 i 1939 uświadomiły dzieciom, że to jest historia ich kraju. Wykonanie pracy plastycznej jako drzewa pamięci pozwoliło uczestnikom na stworzenie własnej historii oraz zaznaczyło ich uczestnictwo w tworzeniu tej historii. Podziękowaniem za udział w warsztatach były dyplomy i zakładki dla wszystkich - pisze w mailu nadesłanym do redakcji Urszula Margielewicz – nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej w Sidrze.

opr. (pb)

{gallery}/2018/11/listopad4/23mirabelka{/gallery}

Facebook

Instagram