REKLAMA

 

Młodzież z ZSR w Sokółce na stażu w Grecji

Młodzież z Sokółki, która stawia pierwsze kroki w zawodzie rolnika odbyła staż zawodowy w Grecji.

We wrześniu i październiku 2015 r. uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce, kształcący się na kierunku rolniczym, uczestniczyli w dwutygodniowym stażu zawodowym w Grecji. Praktyki odbyły się w ramach projektu „Nowoczesne i ekologiczne rolnictwo przyszłością Europy”, o numerze 2015-1-PL01-KA102-015696, zrealizowanym przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus +. Organizacją wysyłającą młodzież na staż było Akademickie Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej (ACIEE), a organizacją goszczącą grecka GEORGIKES EKMETALEUSEIS.

Podczas stażu uczniowie poznali m.in. nowoczesne metody zarządzania ekologiczną produkcją rolną, metody układania płodozmianów w gospodarstwie ekologicznym, poznali zasady ekologicznego chowu zwierząt gospodarskich, planowali i organizowali nawożenie w różnych typach ekologicznych gospodarstw, a także wykorzystywali maszyny i narzędzia techniczne w systemie gospodarowania ekologicznym gospodarstwem rolnym. Zdobywali doświadczenie zawodowe m.in. na nowoczesnych hydroponicznych uprawach ogórków oraz pomidorów, czy w warsztacie maszyn rolniczych, gdzie mieli okazję pomagać w naprawie zepsutych maszyn. Odwiedzili przetwórnię oliwek, gdzie szczegółowo poznali wszystkie etapy jej produkcji. Zapoznali się z czynnościami dotyczącymi zbioru oliwek, a właściciel przetwórni umożliwił degustację zebranych owoców. Uczniowie odwiedzili także plantację kiwi, gdzie zapoznali się z ogólnymi zasadami ich pielęgnacji, produkcji i przetwórstwa, nauczyli się sortować dojrzałe owoce, uwzględniając ich kształt oraz rozmiar. Przeszli specjalne szkolenie z zasad obowiązujących na plantacji, co było przydatne podczas pracy przy segregacji i oczyszczaniu drzewek.

Podczas praktyk stażyści odwiedzili również Uniwersytet T.E.I Larissa, po którym oprowadził ich profesor Alex Papachatzis. Na miejscu zobaczyli wiele różnych plantacji, m.in. bakłażanów i papryk szklarniowych, które były zapylane przez pszczoły afrykańskie. Mieli okazję zobaczyć owoce cytrusowe (limonki i cytryny) oraz bananowce. W wybranych miejscach obserwowali jak rozwija się bawełna, mieli możliwość uczestniczenia w zbiorach łubinu przeznaczonego na paszę dla zwierząt hodowanych na Uniwersytecie oraz pomagali przy pieleniu i podlewaniu niektórych roślin.

W ramach programu kulturowego młodzi rolnicy zwiedzili skansen Tesalii, gdzie poznali życie mieszkańców Grecji kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat temu i zatrzymali się w dolinie Tempi, aby zwiedzić kościół św. Paryskiewy. Zwiedzili prawosławne klasztory w Meteorach, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz odbyli rejs wycieczkowym statkiem na urokliwą wyspę Skiatos, podczas którego uczyli się tradycyjnych tańców greckich.

Po powrocie do kraju, podczas uroczystych podsumowań praktyk zawodowych, wszyscy uczniowie otrzymali wydane w dwóch wersjach językowych, po angielsku i po polsku, europejskie certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzają ich kwalifikacje zawodowe.

(-)

REKLAMA

 

Facebook

Instagram