Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował dziś, że na stacjach monitoringu jakości powietrza we wschodniej część Polski ponownie odnotowywano podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10. Powód: napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej.
Średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 µg/m3, został przekroczony we wtorek w województwie lubelskim na stacjach w Chełmie (121,2 µg/m3) i w Zamościu (115,7 µg/m3) - przekazał GIOŚ w komunikacie. Wartości ponad 200 µg/m3 zostały przekroczone w Białymstoku.
Przyczyną podwyższonych stężeń pyłu zawieszonego jest napływ mas powietrza znad Europy Wschodniej, które docierają nad wschodnią część Polski do województwa lubelskiego i podlaskiego oraz wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego - poinformował GIOŚ.
Pył zawieszony w masach powietrza napływających nad Polskę pochodzi najprawdopodobniej z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy.
Dziś, głownie na wschodzie kraju, mieliśmy mętne niebo. To skutek napływu pyłu znad Sahary. tym razem dotarł on okrężną droga przez Irak, Turcję, Rumunię i Ukrainę. https://t.co/I96SQGwtQX pic.twitter.com/q5qrK2jzOl
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) August 23, 2022
Tak wygląda trasa, jaką pokonuje powietrze w drodze do Polski. Oprócz pyłów z pustyń zaciąga ze sobą dymy z pożarów. Dlatego niebo na wschodzie kraju jest takie mętne. https://t.co/y7WMAiCwfF pic.twitter.com/Inat778WVz
— meteoprognoza.pl🇵🇱 (@MeteoprognozaPL) August 24, 2022
Dla województwa podlaskiego GIOŚ wydał komunikat o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie powyżej 150 µg/m3). Prognozowane przekroczenie obejmuje powiat miasto Białystok i powiat białostocki.
Komunikaty zostały wydane też dla województw lubelskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat miasto Lublin, powiat miasto Chełm, powiat miasto Zamość, powiat miasto Biała Podlaska, powiat radzyński i powiat janowski; warmińsko-mazurskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat ełcki i olecki; podlaskiego: prognozowane przekroczenie obejmuje powiat augustowski.
Według danych pomiarowych z godziny 10 w środę najwyższe stężenia jednogodzinne pyłu zawieszonego PM10 wystąpiły na stacjach monitoringu jakości powietrza - w województwie podlaskim: w Białymstoku na stacji przy ul. 42 Pułku Piechoty (214,3 µg/m3) oraz na stacji przy ul. Warszawskiej (159,5 µg/m3), w Augustowie (162,0 µg/m3), w Łomży (117,9 µg/m3) i w Grajewie (114,0 µg/m3); - w województwie lubelskim: w Chełmie (135,7 µg/m3), w Białej Podlaskiej (123,9 µg/m3) i w Zamościu (118,0 µg/m3); - w województwie warmińsko-mazurskim: w Ełku (140,0 µg/m3) i w Gołdapi (137,6 µg/m3); - w województwie mazowieckim: w Siedlcach (148,5 µg/m3) i w Gutach Dużych (128,7 µg/m3).
Do mieszkańców Białegostoku i powiatu białostockiego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert w postaci sms z informacją o złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG).
„Zrezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu. Zrezygnuj z uprawiania sportu na zewnątrz. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń" - napisano.
Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza wraz z informacjami zdrowotnymi są dostępne na portalu „Jakość powietrza" oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce".
(PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca