W sobotę w Skrybiczach pod Białymstokiem odbyła się XX jubileuszowa edycja konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Głównym celem imprezy jest identyfikacja regionalnych produktów polskich oraz ich promocja w lokalnym środowisku.
Konkurs daje wiedzę o pochodzeniu oferowanych produktów i żywności, a także o ich związku z dziedzictwem kulturowym regionu. To właśnie jakość produktu, bogaty, niepowtarzalny smak, zapach, wygląd, a także tradycyjne receptury są coraz częściej poszukiwane przez konsumentów.
72 producentów z całego województwa podlaskiego zgłosiło ponad sto produktów. Na pięknie przystrojonych stołach znalazło się wiele smakołyków. Dodatkowym atutem było to, że każdy z nich był wytworzony w tradycyjny sposób. Nie zabrakło wędlin, serów, miodu, chleba a także przetworów owocowych i warzywnych.
- Bardzo się cieszę, że udało nam się z państwem dziś spotkać stacjonarnie - mówiła Izabella Byszewska prezes Podlaskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. - W tym roku mamy XX jubileuszową edycję konkursu. Jesteśmy na Podlasiu, które ma bardzo bogatą tożsamość kulturową i kulinarną.
Wśród producentów, którzy zgłosili do konkursu swoje smakołyki byli także mieszkańcy powiatu sokólskiego. Ich smak doceniło jury przyznając nagrody. Pierwszą nagrodę za ser tradycyjny kozi otrzymała Ewa Wilczyńska z KGW „Łapiczanki" oraz Halina i Marek Raducha za galaretkę z czerwonych porzeczek. Wyróżnienie przypadło w udziale Joannie Nicewicz z KGW „Łapiczanki" za domowy wiejski chleb na zakwasie oraz Halinie i Markowi Raducha za masło klarowane. Laureaci pierwszych miejsc w następnym roku mogą się ubiegać o nominację do Perły.
Nagrody i wyróżnienia w konkursie ufundował Urząd Marszałkowski WP i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oddział w Białymstoku. Specjalną nagrodę przyznał także Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
(or)