Na wczorajszym święcie „Wdzięczni polskiej wsi” w Kolnie z premierem Mateuszem Morawieckim obecnych było wielu mieszkańców powiatu sokólskiego - m.in. samorządowcy, zespołu muzyczne oraz rodzina błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej z podziękowaniem za plony, której przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Ołtarz polowy przyozdobiony był wieńcami dożynkowymi. Honorowym gościem był Mateusz Morawiecki. Oprócz szefa rządu obecni byli także ministrowie: rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i edukacji Dariusz Piontkowski, przedstawiciele ministerstw, parlamentu, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wraz z zastępcami oraz przedstawiciele samorządów różnych szczebli.
- Panie premierze, bardzo dziękuję, że drugie święto „Wdzięczni polskiej wsi", o charakterze ogólnopaństwowym, ogólnopolskim, ma miejsce dzisiaj, tutaj na Ziemi Kolneńskiej. Dziękujemy bardzo! Jest to dla naszego województwa szczególne wyróżnienie. Dziś chcemy podziękować rolnikom za owoce ich pracy, za ich trud. Ale wszyscy pamiętamy, że rolnictwo opiera się na rodzinie. Chcemy w ten sposób również podziękować polskim rolniczym rodzinom, wszystkim instytucjom i osobom oraz stowarzyszeniom, które działają na rzecz polskiego rolnictwa – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
- Dziękuję za ten chleb, za owoc pracy rąk ludzkich, za owoc pracy rolników, za chleb, który jest uświęcony tradycją naszych ojców. Obiecuję dzielić go mądrze i sprawiedliwie, tak żeby dla nikogo nie zabrakło. Bardzo dziękuję i cieszę się, że jestem dzisiaj tutaj z wami na drugim ogólnopolskim rządowym święcie polskiej wsi, pod nazwą jakże wiele mówiącą „Wdzięczni polskiej wsi". Dziękuję, że jesteście tutaj z nami. Kiedy czasami goście zagraniczni pytają mnie o to jakbym w krótkich słowach określił polski charakter, jakie są momenty życia narodu, które ten charakter określają, to bardzo często wśród dwóch, trzech innych takich chwil, takich tradycji, wymieniam właśnie dożynki. Mówię: chodźcie zobaczyć jak wyglądają tradycyjne polskie dożynki, gdzie trud i radość mieszają się ze sobą i pokazują ile warty jest owoc pracy rąk ludzkich. Szanowni państwo, dla nas ten owoc warty jest wiele, jest bezcenny. Chcemy dla polskiej wsi wspaniałej przyszłości, żeby Polska małych miast i terenów wiejskich była przyciągająca, a nie wyludniała się. Taka będzie polska wieś w najbliższych latach i dekadach. Bo dbałość o polską wieś i rolnictwo to interes narodowy. Chcemy, żeby polskie produkty były na zachodnich stołach - mówił Mateusz Morawiecki.
Szef rządu odznaczył wiele osób medalami 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Nagrodzono też koła gospodyń wiejskich oraz wręczono odznaczenia „zasłużony dla rolnictwa". Premier odwiedził następnie stoiska, na których koła gospodyń wiejskich prezentowały rękodzieło oraz częstowały własnoręcznie przygotowanymi smakołykami. Szef rządu rozmawiał z uczestnikami dożynek. Wiele osób robiło sobie zdjęcia z premierem, do których Mateusz Morawiecki chętnie pozował.
W uroczystościach wzięli także udział samorządowcy z powiatu sokólskiego, m.in. starosta Piotr Rećko, wicestarosta Bożena Jelska-Jaroś oraz burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, który towarzyszył rodzinie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Była także Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli i chór Pogodna Jesień z Krynek.
Po części oficjalnej goście oraz tłumy widzów mogli uczestniczyć w części artystycznej. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe i estradowe. Gwiazdą dożynek był Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych.
Impreza w Kolnie, to druga edycja święta wsi. Poprzednia odbyła się przed rokiem w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie. Celem przedsięwzięcia jest nie tylko podziękowanie rolnikom za trud ich pracy, ale też prezentowanie wartości i tradycji polskiej wsi.
(adm)