Otwarto w piątek kolejne miejsce, w którym najmłodsi i najbardziej potrzebujący opieki z powiatu sokólskiego znajdą swój dom, bezpieczną przystań, miłość i ciepło rodzinne.
- To drugi nasz dom dziecka, jeżeli weźmiemy pod uwagę realizację w ramach projektu, a trzeci ogólnie w powiecie sokólskim. Pierwszy znajduje się w Nierośnie i prowadzony jest przez siostry Salezjanki. Adaptacja budynku należącego do siostry Anny Orpik była wykonana przez Zarząd Powiatu Sokólskiego i z jego środków. Obecnie przebywa tam około 9 dzieci z terenu powiatu sokólskiego. Kolejny otworzyliśmy kilkanaście dni temu w Czuprynowie, gdzie zaadoptowano również dziewięcioro dzieci. A dziś doczekaliśmy się otwarcia kolejnego– rozpoczął Piotr Rećko, Starosta Sokólski.
Mowa o drugiej już w powiecie sokólskim placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego „Iskierka" w Chorużowcach. Bo tam odbyło się dziś jej uroczyste otwarcie.
Z ust Starosty popłynęły podziękowania do osób zaangażowanych w realizację inwestycji. Słowa wdzięczności skierował do marszałka Artura Kosickiego, Wiesławy Burnos, członka Zarządu Województwa Podlaskiego i Pawła Wnukowskiego, radnego Sejmiku Wojewódzkiego. Bo to właśnie ten zespół ludzi pozwolił i dał zielone światło do wykonania tej misji. Kolejną osobą, której dziękował był przyjaciel, Mariusz Gromko, senator RP, który to za każdym razem okazuje Powiatowi Sokólskiemu wsparcie, nie tylko doradcze ale i finansowe. Andrzejowi Humiennemu, wójtowi gminy Nowy Dwór dziękował, za to że konsultował cały proceder powstania placówki z radnymi i mieszkańcami i w drodze darowizny przekazali Powiatowi budynek po starej szkole w Chorużowcach.
Kazimierzowi Łabieńcowi, Wiesławowi Hańczarukowi i Grzegorzowi Skórskiemu, radnym z Powiatu Sokólskiego pogratulował wybitnej postawy samorządowców. Bo to właśnie oni obiecywali mieszkańcom i ręczyli autorytetem Powiatu Sokólskiego, że ta inwestycja powstanie. I ich nie zawiedli.
- Dziękuję wam za dobre serca, wrażliwość, mądrość i za to, jak za każdym razem jesteście zaangażowani społecznie – dodał.
Podkreślił, że nie byłoby tych inwestycji, gdyby nie cały zespół Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na czele z Alicją Rysiejko, zespół Dariusza Lipskiego i Mirosława Grabowicza, którzy każdą cegiełkę i każdy stopień budowali własnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Nie udałoby się to również, gdyby nie Katarzyna Nowak i Anna Aniśkiewicz, które tak naprawdę zaprojektowały całe wnętrze placówki, gdyby nie Daniel Supronik i cały zespół Starostwa Powiatowego.
Zauważył też, że bez współpracy z Urzędem Wojewódzkim, bez pozytywnego nastawienia osób tam pracujących, można położyć każdą inwestycję. Podziękował obecnej na wydarzeniu Bogusławie Szczerbińskiej, wicewojewodzie podlaskiej za wsparcie i pomoc i za to, że zawsze są otwarci i do wszystkiego podchodzą z mądrością.
- A kiedy patrzę na radnych powiatowych i tych z gminy Nowy Dwór to chciałbym żebyście wiedzieli, że możecie być dumni, bo zrobiliście kawał dobrej roboty. To jest coś wspaniałego, za co z całego serca wam dziękuję. Jestem wdzięczny wszystkim, bo miejsce znajdą tu młodzi ludzie, a ich rodziny będą miały z nimi kontakt i wspólnie będą pracować, aby kiedyś dzieci mogły wrócić do swoich domów – zakończył.
A o tym jak wspaniałe i ważne jest to wydarzenie dla powiatu sokólskiego mówił również Mariusz Gromko.
- Kilkanaście dni temu wspólnie radowaliśmy się przy otwarciu podobnej placówki w gminie Kuźnica. Cieszyliśmy się, że w końcu trafią tam dzieci, które zaznają opieki pełnej miłości i otrzymają warunki do rozwoju. Jednocześnie czekaliśmy na ten ważny moment, kiedy spotkamy się w Chorużowcach, przed kolejną placówką, którą wspólnym dziełem zrealizowaliśmy. Jak państwo zauważyli, często przy inwestycjach, które oddajemy na terenie powiatu sokólskiego można spotkać te same osoby i to nie przypadek. Dziękuję i gratuluję Staroście Sokólskiemu, że potrafił stworzyć tak fantastyczną drużynę. Drużynę, z którą pracuje na co dzień, ale i grupę ludzi, która na innych szczeblach wspiera wszelkie dobre pomysły wypływające z Powiatu Sokólskiego – podkreślił senator.
Zauważył, że patrząc na te wszystkie wykonywane inwestycje, czy to drogowe, oświatowe i inne, bardzo ważne społecznie akurat otwarcie placówki opiekuńczo-wychowawczej jest im szczególnie bliskie. A dlatego, że daje wsparcie tym, którzy go najbardziej potrzebują, dzieciom z powiatu sokólskiego.
- Jestem dumny, że rząd Prawa i Sprawiedliwości znajduje środki i wspiera samorządy w takich działaniach. Budujemy też kluczowe inwestycje w skali całego kraju, gazoporty, autostrady, ale chyba najbliższe naszym sercom są inwestycje skierowane przede wszystkim na człowieka. Liczę na to, że kolejne nasze ambitne plany będą zrealizowane i dziękuję wszystkim za dotychczasową współpracę – zakończył Mariusz Gromko.
Wiesława Burnos, w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego złożyła na ręce Piotra Rećko i Andrzeja Humiennego i wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania placówki wyrazy szacunku, uznania. Pni dyrektor z kolei życzyła, aby każde jej słowo, i słowa pozostałych pracowników, każda ich myśl i działanie przyczyniały się do tego, że te dzieci zyskają nadzieję na lepsze życie.
Obecna na uroczystości Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaska rozpoczynając przemówienie, powiedziała, że przed przyjazdem pokusiła się, aby znaleźć zdjęcia budynku w Chorużowcach sprzed laty i stwierdziła, że to co tu zobaczyła teraz jest pięknym dziełem.
- Wspaniale to wygląda i zapowiada się, że będzie dobrze funkcjonowało. Znajdą tu opiekę dzieci, które z jakichś powodów muszą opuścić swoją rodzinę, która straciła funkcje opiekuńczo -wychowawcze i nie jest w stanie sama się nimi zająć. Ale wspaniałe jest również to, że placówka znajduje się na terenie powiatu sokólskiego i odległości między dzieckiem a rodziną będą nieduże. I kontakt nie będzie utrudniony. Wielkie gratulacje i ukłon w stronę Starosty, zarządu i wszystkich, którzy uczestniczyli w tworzeniu tej placówki. Zostanie uratowanych wiele dzieci, które będą miały możliwość posmakowania tego, jak wygląda normalna rodzina – zaznaczyła wicewojewoda.
Z kolei Paweł Wnukowski obecny przy wszystkich inwestycjach powiatowych podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie ośrodków, tak ważnych dla najmłodszych mieszkańców. Osób, które często nie potrafią upomnieć się o swoje prawa, o swoje cztery kąty czy o to, żeby w trudnych nieraz sytuacjach rodzinnych mieć godziwe warunki do życia. I tu poprosił o wielkie brawa dla Starosty Sokólskiego.
- To właśnie Piotr Rećko, pomimo tak wielu inwestycji i potrzeb w powiecie sokólskim dba o wszystkich. Chciałbym zauważyć, że w tym programie wziął udział tylko Powiat Sokólski. Pokazuje to, jak ważni są dla ci najmłodsi. Dziękuję również Mariuszowi Gromko, który tam w Warszawie czuwa nad naszymi sprawami i problemami. To za jego pośrednictwem trafiają one do Rządu Zjednoczonej Prawicy, Rządu Mateusza Morawieckiego. Gdyby nie tacy parlamentarzyści, którzy chcą działać i poświęcać cały swój czas nie zrealizowalibyśmy wielu inwestycji – dodał radny sejmiku wojewódzkiego.
Nie krył radości z tak owocnej i dobrej współpracy, bo dzięki niej budynek po starej szkole ponownie zyskał blask. I dzieci które tu trafią, odnajdą w nim szczęście.
Tak jak wcześniej już wspomniano inwestycja nie odbyłaby się, gdyby nie poparcie Andrzeja Humiennego, wójta Nowego Dworu i przekazania obiektu na cele placówki. Włodarz nowodworskiej gminy nie krył radości, że budynek zyskał nowe życie.
- Dziękuję za wspaniałą inicjatywę skierowaną w stronę najmłodszych i najbiedniejszych. Ale również chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy wrażliwi na ludzką krzywdę zdecydowali się wesprzeć inwestycję – dodał Humienny.
Do podziękowań dołączył również Stanisław Sobolewski, przewodniczący Rady Gminy w Nowym Dworze wręczając na ręce starosty mały prezent. Był to krzyż, który wisiał w budynku, kiedy ten funkcjonował jeszcze jako szkoła i błogosławił dzieciom, uczącym się w niej. Przewodniczący nie krył nadziei, że znajdzie on miejsce również w nowym budynku.
- Oczywiście powiesimy ten krzyż na znak miłości do drugiego człowieka – odpowiedział Starosta.
Głos zabrała również Alicja Rysiejko dziękując, że Powiat Sokólski widzi nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale i te z zakresu opieki społecznej. Słowa wdzięczności skierowała do Wiesławy Burnos, która służyła swoją wiedzą przy wypełnianiu wniosków. Dziękowała także załodze PCPR bez której to wszystko by się nie udało i równocześnie życzyła pani dyrektor dobrej pracy i obiecała wsparcie ze swojej strony.
Z kolei Kazimierz Łabieniec, któremu na wstępie dziękował Piotr Rećko zaznaczył, że tak naprawdę otwierając tę placówkę kontynuuje się to co w niej było, a mianowicie edukację młodego człowieka.
- Z tym, że będą to dzieci najbardziej potrzebujące wsparcia, kruche, nieraz nie zaznające w rodzinach troski i miłości. Dziękuję samorządowi gminnemu za przekazanie budynku, a mieszkańcom za to, że nie czynili problemów – zaznaczył radny.
Po okolicznościowych przemówieniach obiekt został poświęcony i symbolicznie przecięto wstęgę.
sokolka-powiat.pl
* Materiał zlecony