Moje nazwisko pochodzi od miejscowości Łabno, dziś znajdującej się po tamtej stronie granicy - mówi Kazimierz Łabieniec, nauczyciel z Nowego Dworu, przewodniczący Rady Powiatu.
Najwięcej w gminie Nowy Dwór mieszka Stasiulewiczów - 110. Portal moikrewni.pl podaje, że wielu Stasiulewiczów mieszka w powiatach sokólskim, elbląskim ziemskim i człuchowskim na Środkowym Pomorzu. Nazwisko to wzięło się zapewne od imienia Stanisław. Z herbarza szlacheckiego Rzeczpospolitej Obojga Narodów można dowiedzieć się o rodzie Stasiulewiczów herbu Waga.
Niewiele mniej jest Andrukiewiczów - 109. Także w tym przypadku najwięcej takich nazwisk występuje w powiecie sokólskim, ale także w Białymstoku oraz powiecie Bolesławskim na Dolnym Śląsku. Także w tym przypadku nazwisko mogło pochodzić od imienia Andrzej.
- Łabieniec to jedno z najstarszych nazwisk w Nowym Dworze. Natknąłem się na wzmianki, że po wielkich epidemiach po wojnach szwedzkich przetrwał właśnie ród Łabieńców - mówi Kazimierz Łabieniec. Osób noszących to nazwisko jest w gminie Nowy Dwór 71. Oprócz powiatu sokólskiego wielu Łabieńców mieszka także w powiecie zgorzeleckim, przy granicy z Niemcami i Czechami.
Kolejni na liście są Sobolewscy (66), Strankowscy (54) i Augustynowiczowie (47).
Do najpopularniejszych nazwisk należą też: Bobowik (45), Rolewicz (39), Bobryk (35), Waszczuk (35) oraz Giczan (34). Część z nich (Giczan, Bobowik) są wybitnie endemiczne, czyli wywodzące się właśnie z powiatu sokólskiego.
Zestawienie publikujemy dzięki uprzejmości pracowników USC w Nowym Dworze.
(is)