KGW Dulkowszczyzna oraz KGW w Siółku reprezentowały gminę Lipsk podczas konkursu „Tradycyjny stół wielkanocny” w Korycinach.
Wśród siedemdziesięciu kół Gospodyń Wiejskich z województwa podlaskiego obecnych na konkursie „Tradycyjny stół wielkanocny” w Korycinach znalazły się również 2 nowo powstałe koła z gminy Lipsk. Przedstawiciele KGW Dulkowsczyzna oraz KGW w Siółku zaprezentowali swoje wielkanocne potrawy na pięknie przystrojonych stołach, które uginały się od wspaniałych dań przygotowanych przez panie, a także panów zrzeszonych w lipskich KGW.
Było smacznie, zdrowo i oczywiście kolorowo. Wśród potraw królowały: swojska kiełbaska, różnego rodzaju wędliny, pasztety, jajeczka w różnych odsłonach, a także potrawy gorące, m.in. biała kiełbasa pieczona w kapuście, zawijańce z karkówki nadziewane kapustą kiszoną, boczkiem i cebulką, schab zapiekany z grzybkami i cebulką, gołąbki, zrazy wołowe i wiele innych. Nie mogło zabraknąć żurku, smalczyku w towarzystwie swojskiego chlebka i kiszonego ogóreczka, ale również chrzanu z dodatkiem cukru, soli, soku z cytryny oraz kwaśnej śmietany. Ten ostatni zrobił furorę - był naprawdę bardzo wyrazisty w smaku i dzięki niemu KGW Dulkowszczyzna będzie przez niektórych dobrze zapamiętana.
Wśród słodkości znalazły się pięknie udekorowane mazurki, sękacz, mrowisko, sernik i inne rarytasy. Wszystkie potrawy na obu stoiskach cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem. Ale nie tylko potrawy – bowiem jak gmina Lipsk, to i słynne pisanki batikowe, które kilka pań z KGW również potrafi tworzyć. Wiele osób zwróciło na nie uwagę i pytało o sposób wykonania. Uwagę przyciągały również własnoręcznie wykonane dekoracje, które dodawały uroku i wiosennego klimatu wielkanocnym stołom.
Wśród licznych zwiedzających znaleźli się samorządowcy, radni a nawet posłowie (m.in. poseł Jacek Żalek, wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło) i próbowali potraw, a także zachwycali się pisankami.
Organizatorem konkursu był Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali słowa uznania, nagrody i dyplomy, a jury wyłoniło głównych zwycięzców, których stoły zachwyciły ich najbardziej - pisze w mailu do redakcji Małgorzata Rusiecka z KGW Dulkowszczyzna.
A oto przepis na wyjątkowo delikatny pasztet z królika, którym podzieliły się gospodynie z KGW w Siółku. W towarzystwie chrzanu z Dulkowszczyzny na pewno niejednego ujmie smakiem.
Pasztet z królika:
1 tuszka królika,
0,5 kurczaka,
ok. 0,5 kg boczku,
2 cebule,
2 bułki
Przyprawy: (pieprz czarny ziarnisty, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz ziołowy lub czarny mielony, gałka muszkatołowa), sól do smaku
Przygotowanie:
Mięso i cebulę odgotować w wodzie z dodatkiem soli oraz przypraw (kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego, listek laurowy). Bułki namoczyć w wywarze z mięsa. Po wystudzeniu mięso obrać, zmielić z cebulą i bułkami. Dodać 1-2 jajka i przyprawy do smaku (sól, pieprz, gałka muszkatołowa). Jeżeli masa jest zbyt sucha to dodać 0,5-1 szkl. rosołu z odgotowanego mięsa i dokładnie wymieszać. Piec ok. 45 min.
Smacznego!
opr. (mby)