Lubelscy śledczy wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzą śledztwo dotyczące udziału białoruskich funkcjonariuszy w zorganizowanej grupie przestępczej. Chodzi o nielegalne przekroczenia granicy przez cudzoziemców z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Postępowanie wszczęto w związku z ujawnionymi we wrześniu 2021 r. przypadkami nielegalnego przekraczania granicy Polski przez obywateli Syrii. Imigranci w złożonych wyjaśnieniach opisali proceder związany z organizowaniem przez jordańskie biura podróży tzw. „wycieczek turystycznych” na Białoruś. Jedynym ich celem było nielegalne przedostanie się poprzez terytorium Polski do krajów Europy Zachodniej, głównie do Niemiec. Cudzoziemcy opisali także okoliczności dotyczące organizacji tego procederu już na terytorium Białorusi, w tym zaangażowania w niego zarówno obywateli białoruskich, jak i osób pełniących funkcje publiczne w tym kraju.
W ramach procederu funkcjonariusze reżimu Łukaszenki mieli organizować transport drogą lotniczą imigrantów na terytorium Białorusi zapewniając im wizy turystyczne i przelot. Tam zabezpieczali ich pobyt, w tym nocleg i wyżywienie. Następnie transportowali imigrantów do granicy z Polską w celu jej przekroczenia w miejscu wskazanym przez żołnierzy białoruskich.
Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, w tym liczne zawiadomienia jakie wpłynęły w tej sprawie do prokuratury, pozwala na wyodrębnienie kilku zasadniczych wątków postępowania. Chodzi m.in. o podejmowanie agresywnych działań wobec Polski, które godzą w jej suwerenność lub ustrój i kwalifikowane są jako wojna napastnicza oraz zamach stanu.
Artykuł 117 Kodeksu karnego mówi, że „kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".
Z kolei przepisy mówiące o zamachu stanu przewidują karę „pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".
Śledczy badają także działalność międzynarodowej grupy przestępczej, w której skład wchodzili m.in. białoruscy funkcjonariusze. Miała ona na celu popełnianie przestępstw związanych z organizowaniem migracji na polsko-białoruskiej granicy. Głównym zamierzeniem było osiągnięcie korzyści majątkowych.
Pod uwagę jest także brany udział białoruskich funkcjonariuszy w popełnianiu szeregu czynów zabronionych związanych z nielegalnym przekraczaniem granicy polskiej oraz niszczenia przez nich urządzeń granicznych. Działania miały charakter propagandowy, a ich celem była destabilizacja społeczno-polityczna w Polsce, podżeganie migrantów do atakowania funkcjonariuszy polskich służb i niszczenia mienia na terenie kraju.
W ramach postępowania analizowane jest również zawiadomienie pełnomocnika grupy Białorusinów. Chodzi o podejrzenie popełnienia licznych przestępstw przez białoruskich funkcjonariuszy na szkodę określonych osób z powodu ich przynależności narodowej, reprezentowanego światopoglądu lub poglądów politycznych.
gov.pl/web/prokuratura-krajowa
opr. (or)