REKLAMA

 

Łapiczanki gotowały z tradycją [FOTO]

16 września odbyły się warsztaty „Łapiczanki gotują z tradycją’’. Spotkanie zostało zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiczach.

 

REKLAMA

 

Głównym punktem warsztatów była lokalna kuchnia podlaska, m.in. kartacze według przepisu pani Stasi, kiszka ziemniaczana, chleb na zakwasie według przepisu Asi z Knyszewicz z domowym smalcem i kiszonym ogórkiem. Nie zabrakło owoców z własnych sadów, pysznych domowych ciasta, konfitur i tradycyjnych znakomitych serów kozich, nagrodzonych w pierwszej oraz trzeciej edycji Podlaskiej Akademii Serowarskiej.

Było też rękodzieło, które można było podziwiać. Piękne dzieła powstały m.in. dawną metodą iglicy. Na warsztatach gościła prezeska gazety i fundacji - „Gospodyni” - Alina Kuźmina.

„Mamy tu produkty pochodzenia zwierzęcego - sery oraz roślinnego - nasze przetwory, pochodzące z naszych przydomowych ogrodów i warzywników. Wyroby są naturalne i smaczne, co zostało ocenione podczas warsztatu i przez piknikowiczów. Warsztat był prowadzony pod kątem wpływu produktów na zdrowie, przy różnego rodzaju ograniczeniach, spowodowanych chorobami, alergiami. Dlatego też postanowiłyśmy zrobić te warsztaty promujące tradycję, lokalną twórczość ludową, przez co nasi lokalni artyści ludowi będą mieli szansę pokazać swój dorobek kulinarny i artystyczny w naszej małej społeczności. Wpływamy bezpośrednio tym działaniem na: promowanie kultury, tradycji i dziedzictwa kulturowego oraz propagujemy i podtrzymujemy dawne i obecne tradycje ludowe kulinarne” - czytamy w mailu do redakcji.

Warsztat był prowadzony przez profesjonalistów bezpłatnie, w zespołowej formie.

„Była to doskonała okazja, aby promować produkty lokalne. Nasze działanie przełożyło się na wzrost i wymianę wiedzy i doświadczeń uczestników, stworzyło szansę przeciwdziałaniu na wykluczenie społeczne. Nasza społeczna praca przejawia się dbałością o kulturę, tradycję i dziedzictwo kulturowe np: udział w dożynkach oraz propagowanie i podtrzymywanie dawnych i obecnych tradycji ludowych w zaplanowanych warsztatach. Organizując warsztaty mieliśmy okazje zaprezentować bogactwo i różnorodność lokalnych tradycji rękodzielniczych” - relacjonują panie z KGW.

Zadanie współfinansowane było ze środków Województwa Podlaskiego.

opr. (orj)

Zdjęcia - KGW Łapiczanki: 

REKLAMA

 

Facebook

Instagram