REKLAMA

 

„Przekroje” Irminy Staś w Galerii Krynki

Fundacja Villa Sokrates zaprasza na wystawę malarstwa pt. „Przekroje” autorstwa Irminy Staś.

„Przekroje to połowy podzielonej całości. To one, indywidualne i zmultiplikowane, przedstawione za pomocą malarskich narzędzi stały się tematem najnowszych prac olejnych i akwarelowych Irminy Staś. Symetryczno-osiowe korpusy niekoniecznie ukazane są zgodnie z zasadami stereometrii, ale raczej w umownej perspektywie. Podzielone zewnętrza i wnętrza przenikają się wzajemnie, tworząc harmonijne kompozycje. Ich kolory nawiązują do świata organicznego

„Przekroje" są kontynuacją wcześniejszego, długofalowego cyklu „Organizmy" Irminy Staś, jednak imaginacyjne reprezentacje wyabstrahowanych tworów uległy tu większemu uproszczeniu. Obłe kształty ciał stały się bardziej pierwotne, bliższe cząstce elementarnej czy komórce, niż rozwiniętej formie organizmu – w domyśle rośliny zwierzęcia czy człowieka. Przekroje są dosłowne, ale ich forma jest umowna. Została wypracowana w naturalny dla artystki sposób – od realistycznego malowania natury, przez odtwarzanie jej z pamięci – do abstrakcyjnej formy. Konfiguracje i wzajemne relacje ciał nie są jednoznaczne. Niektóre sprawiają wrażenie podziału trwałego i bezpowrotnego, inne wydają się być w tymczasowym rozstaniu, by za chwilę powrócić do formy integralnej całości. Samo rozdzielenie, rozłączenie czy rozstanie jest sytuacją drastyczną, lecz niekoniecznie ostateczną. Przekroje są w nieustannym ruchu. Niektóre połowy ciał są zasklepione, podczas gdy inne noszą jeszcze ślady niedawnego podziału. Przyciągają się wzajemnie i odpychają. Całości dzielą się na połowy, po to, by łączyć się z innymi połowami. Zwielokrotnienie przekrojów symbolizuje zbiorowość i nieustanną przemianę” - pisze o pracach Irminy Staś Michał Jachuła.

Irmina Staś urodziła się w 1986 roku. W 2012 roku uzyskała dyplom magisterski w pracowni prof. Leona Tarasewicza na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie aktualnie pracuje jako asystentka w Pracowni Koncepcji Obrazu prof. Pawła Susida na Wydziale Sztuki Mediów. Była wielokrotnie nagradzana i wyróżniania: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2015, wyróżnienie Regulaminowe Jury w 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015 i wiele innych.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Villa Sokrates. Partnerzy: Urząd Miejski w Krynkach i Gminny Ośrodek Kultury w Krynkach. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu województwa podlaskiego.

Otwarcie wystawy odbędzie się 19 października o godzinie 18 w Galerii Krynki (ul. Józefa Piłsudskiego 6). Będzie ona czynna do 23 listopada.

opr. (mby)

REKLAMA

 

Facebook

Instagram