Przychodzimy dzisiaj podziękować Panu Bogu za bohaterstwo ludzi, za miłość do Kościoła, to są męczennicy miłości do Ojczyzny, to są bohaterowie – powiedział abp Józef Michalik, metropolita przemyski w homilii wygłoszonej podczas uroczystej mszy świętej w kaplicy MB na Jasnej Górze. 3 maja podczas nabożeństwa została poświęcona tablica upamiętniająca Ofiary Obławy Augustowskiej - zwanej przez historyków Małym Katyniem.
„W hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r., żołnierzom Armii Krajowej i mieszkańcom Ziemi Augustowskiej, Sejneńskiej, Sokólskiej, Suwalskiej oraz zza „Linii Curzona”, zamordowanym z rozkazu Stalina przez NKWD, „Smiersz”, UB, MO, w liczbie około dwóch tysięcy, którzy do końca byli wierni Bogu i Ojczyźnie Rodziny ofiar i mieszkańcy z terenu Obławy” - brzmi napis na tablicy.
- Przybywamy jako spadkobiercy skrwawionej Ziemi Augustowskiej, Sejneńskiej, Sokólskiej, Suwalskiej, w szczególny sposób doświadczonej Obławą Augustowską z lipca 1945 r. Przybywamy z nadzieją, że ta zbrodnia ludobójstwa dokonana przez komunistów na rozkaz Stalina, nie będzie już metodycznie zakłamywana i spychana w obszar niepamięci - powiedział ks. Stanisław Wysocki, prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej. Jego głos się łamał, a z oczu płynęły łzy.
Tego dnia płakało też nad Częstochową niebo. To właśnie na jego zaproszenie oraz władz Augustowa i dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie grupa około 50 osób z powiatu sokólskiego wzięła udział w uroczystościach. W skład grupy weszła młodzież Zespołu Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej , uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Sokółce, gimnazjaliści Gimnazjum nr 1 w Sokółce im. Jana Pawła II , harcerze 3 Sokólskiej Drużyny Wędrowniczej im. Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Monika Klim ze swoimi uczniami z Kółka Historycznego działającego przy Gimnazjum nr 2 na Zielonym Osiedlu. Byli też członkowie Klubu Historycznego im. kpt. Franciszka Potyrały „Oracza”, nauczyciele opiekujący się młodzieżą i mieszkańcy Sokólszczyzny z duchowym opiekunem księdzem Józefem Jaromą.
- Czujemy się odpowiedzialni za pamięć o ofiarach walczących o wolność naszej Ojczyzny, stąd nasz udział w tej uroczystości - stwierdziła Monika Klim.
Wyjazd był możliwy dzięki sfinalizowaniu go przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Sokółce. Szczególne podziękowania należą się naszemu klubowemu koledze Januszowi Gudalewskiemu, którego wielkie zaangażowanie i determinacja sprawiły, że wyjazd doszedł do skutku.
W drodze powrotnej uczestnicy obejrzeli unikatowy film Jacka Petryckiego - „A może tego nie wolno mówić”, będący najlepszym świadectwem tego co działo się na terenach objętych obławą.
Krzysztof Promiński
Klub Historyczny im kpt. Franciszka Potyrały "Oracza"
w Sokółce
Uroczystości w Częstochowie. Zdjęcia dzięki uprzejmości Krzysztofa Promińskiego. Ostatnia fotografia grupy młodzieży z ZSO w Sokółce dzięki uprzejmości dyrekcji placówki: