Na dzisiejszym sejmowym posiedzeniu posłowie przyjęli wniosek rządu o przeprowadzenie referendum. Teraz dokument trafi do Komisji Ustawodawczej, która ma przygotować projekt uchwały o zarządzeniu głosowania.
REKLAMA
Pytania referendalne są następujące:
„Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”,
„Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”,
„Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”,
„Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
Dziś w sejmie odbyła się debata nad wnioskiem dotyczącym przeprowadzenia referendum. W głosowaniu wzięło udział 452 posłów. 233 z nich było „za”, 211 było „przeciw”, a od głosu wstrzymało się osiem osób. Większość bezwzględna do przyjęcia wniosku wyniosła 227 głosów.
Teraz wniosek ma trafić do Komisji Ustawodawczej. Ta przygotuje projekt uchwały sejmu o przeprowadzeniu referendum. Dokument opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.
Następnie sejm podejmie wspomnianą uchwałę o przeprowadzeniu referendum krajowego. Przyjęcie tego dokumentu będzie oznaczać, że głosowanie zostało zarządzone. Referendum jest planowane na 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych.
📌Sejm podjął uchwałę w sprawie przyjęcia wniosku o przeprowadzenie referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa i skierował ten wniosek do Komisji Ustawodawczej w celu przygotowania i przedstawienia projektu uchwały o przeprowadzeniu referendum. pic.twitter.com/0IWGLV8Tu7
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) August 17, 2023
opr. (orj)