Rachunek firmowy to produkt, który powstał z myślą o przedsiębiorcach. Za jego sprawą właściciele firm mogą wygodnie rozliczać swoje biznesowe wydatki i sprawnie zarządzać płynnością finansową działalności gospodarczej. Jak i gdzie szukać atrakcyjnych ofert dla osób, które chcą otworzyć firmowe konto bankowe?
Konto firmowe – dla kogo jest taki rachunek?
Rachunek firmowy to bankowy produkt, który jest przeznaczony dla przedsiębiorców. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy właściciel firmy ma obowiązek zakładania biznesowego konta. Posiadacze jednoosobowej działalności gospodarczej mogą prowadzić swoje finanse przy pomocy własnego rachunku osobistego (ROR-u). Takie rozwiązanie jest możliwe, o ile nie realizują oni transakcji z innymi firmami ani nie wystawiają jednorazowych faktur na kwotę większą niż 15 000 zł.
Do posiadania rachunku firmowego zobowiązani są natomiast przedsiębiorcy, którzy działają w ramach:
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
- spółki cywilnej;
- spółki jawnej;
- fundacji;
- zagranicznej firmy, która funkcjonuje na terenie Polski;
- przedsiębiorstwa zatrudniającego właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych.
Jakie możliwości daje posiadanie firmowego rachunku bankowego?
Konto firmowe daje sporo możliwości, dzięki którym przedsiębiorcy są w stanie rozwijać swoją firmę. Dlatego też założenie rachunku biznesowego poleca się nawet osobom, które formalnie nie muszą go mieć. Jeśli właściciel działalności gospodarczej otworzy tego typu konto, to uzyskuje dostęp do produktów oferowanych jedynie przedsiębiorcom. Mowa tu między innymi o specjalnych rozwiązaniach płatniczych takich jak terminal, dodatkowych usługach walutowych do sprawnego prowadzenia międzynarodowych transakcji czy w końcu o kredytach dla firm.
Zwłaszcza te biznesowe pożyczki są warte uwagi, ponieważ potrafią wesprzeć przedsiębiorców w wielu trudnych momentach prowadzenia firmy. Właściciele działalności mogą liczyć na różne rodzaje finansowania. Znajdują się wśród nich:
- kredyt inwestycyjny – ułatwia zakup nieruchomości, maszyn czy papierów wartościowych;
- kredyt obrotowy – wspiera ogólne utrzymanie płynności finansowej;
- kredyt pomostowy – wspomaga finanse firmy w oczekiwaniu na wypłatę dotacji;
- kredyt dla firm na start – ułatwia młodym przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności biznesowej;
- kredyt konsolidacyjny – pozwala na scalenie kilku długów w jedno zobowiązanie, które jest łatwiejsze do spłaty;
- kredyt technologiczny – wspiera wdrażanie nowych technologii w niewielkich firmach. Jego cechą charakterystyczną jest to, że może być częściowo dofinansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego;
- kredyt hipoteczny – umożliwia zakup działki bądź nieruchomości przeznaczonej do działalności gospodarczej. Z tych środków da się też sfinansować remont lokalu firmy;
- kredyt w rachunku bieżącym – dodatkowy limit na koncie.
Poza tym należy pamiętać, że tylko rachunek firmowy daje możliwość uzyskania wpisu na białą listę VAT. Jest to ogólnodostępna baza danych, która zawiera wykaz informacji o podmiotach zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, że jedynie firmowe konta pozwalają na realizację płatności podzielonej (ang. split payment). Jest to mechanizm, który rozdziela transakcje na kwotę netto oraz należny VAT.
Dodatkowym atutem prowadzenia firmowego rachunku jest to, że da się łatwo oddzielić prywatne wydatki od biznesowych transakcji. Taka przejrzystość finansowa okaże się przydatna zwłaszcza w przypadku kontroli ZUS-u lub urzędu skarbowego. Jeśli przedsiębiorca prowadzi osobno swój ROR i konto firmowe, to przedstawiciele państwowych instytucji nie uzyskają dostępu do wszystkich jego wydatków – będą mieli wgląd jedynie w transakcje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Gdzie szukać atrakcyjnych produktów bankowych dla firm?
Rachunek firmowy jest na tyle popularnym rozwiązaniem, że przedsiębiorcy są w stanie znaleźć ten produkt w ofercie większości instytucji bankowych. Wielość propozycji może być przytłaczająca, zwłaszcza dla świeżo upieczonych właścicieli działalności gospodarczej.
Aby ułatwić sobie analizę ofert, warto skorzystać z internetowej porównywarki kont dla firm. Takie narzędzie dostępne jest między innymi na stronie pod adresem: https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-firmowych/. Znajdują się tam aktualne propozycje produktów z różnych instytucji finansowych wraz z ich najważniejszymi parametrami. W porównywarce rachunków jest także odsyłacz do strony banku, gdzie można zobaczyć więcej szczegóły oferty oraz złożyć wniosek o otwarcie konta.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?
Wybór konta firmowego należy dobrze przeanalizować, ponieważ decyzja ta będzie miała wpływ na finanse przedsiębiorstwa. Przed podjęciem współpracy z bankiem trzeba sprawdzić przede wszystkim, jakie są koszty założenia rachunku oraz korzystania z niego w przyszłości. Późniejsze wydatki mogą wynikać z opłat za:
- używanie karty;
- realizację przelewów (zwykłych lub zagranicznych);
- wypłaty z bankomatów;
- ustanawianie stałego zlecenia;
- przygotowanie wyciągu z historii rachunku.
Warto mieć na uwadze, że niektóre instytucje oferują bezwarunkowo darmowe korzystanie z konta firmowego. Jednak takie propozycje są dość rzadkie, ponieważ większość banków zapewnia pewne udogodnienia (np. bezpłatne korzystanie z karty) tylko wtedy, gdy klient spełnia określone warunki (np. zleca określoną liczbę przelewów miesięcznie).
Przed założeniem rachunku należy więc zastanowić się, czy firma będzie w stanie sprostać tym wymogom. Jeśli nie, to przedsiębiorca zostanie zmuszony dopłacać do utrzymania konta. W takim przypadku dobrze jest sprawdzić, o jakich kwotach mowa.
Bonusy za założenie konta
Koszty prowadzenia rachunku to nie jedyna kwestia, której warto przyjrzeć się przy wyborze banku. Uwagę przedsiębiorców powinny przykuć także informacje o promocjach dostępnych po założeniu konta firmowego. Niektóre instytucje finansowe zachęcają potencjalnych klientów do otwarcia rachunku poprzez dodatkowe premie w postaci środków pieniężnych za comiesięczne przelewy do ZUS-u, podpisanie umowy o terminal czy inne biznesowe działania związane z prowadzeniem firmy.