Parlament Europejski zatwierdził zmiany unijnego systemu handlu emisjami dwutlenku węgla. Docelowo od 2027 roku będzie obowiązywać nowy system obrotu dla transportu drogowego i budynków. To jedne z założeń w ramach pakietu „Fit for 55” (gotowi na 55). Dziś parlament przyjął kluczowe dyrektywy i rozporządzenia. Celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej.
REKLAMA
Pakiet „Fit for 55” zakłada osiągnięcie celu klimatycznego - ograniczeniu emisji o co najmniej 55 procent do 2030 roku. Unia Europejska pracuje nad przepisami, które mają spełnić te założenia. Do 2050 roku kraje wspólnoty mają stać się neutralne dla klimatu pod względem emisji CO2.
Europosłowie przyjęli uchwały stosunkiem głosów 413 do 167, zaś 57 z nich wstrzymało się od głosu. Sektory ujęte systemem mają do 2030 roku obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o 62 procent.
„Reforma zakłada też stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji w latach 2026–2034. Ponadto powstanie odrębny system ETS II dla paliw, które wykorzystuje się w transporcie drogowym i do ogrzewania budynków. W ramach systemu Unia wprowadzi opłaty od emisji gazów cieplarnianych z tych sektorów w 2027 roku (lub w 2028 roku, jeżeli ceny energii będą wyjątkowo wysokie)” – czytamy na europarl.europa.eu.
Europosłowie przyjęli też porozumienie z państwami członkowskimi o utworzeniu w 2026 roku unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Mają z niego korzystać gospodarstwa domowe w trudnej sytuacji, mikroprzedsiębiorstwa i użytkownicy transportu.
Według raportu przygotowanego przez PEKAO - redukcja emisji będzie związana z wyższymi cenami uprawnień do emisji CO2. W efekcie wzrosną ceny energii elektrycznej, ciepła sieciowego oraz paliw. To zaś zwiększy presję na dekarbonizację gospodarki.
gdyby ktoś chciał mi zarzucić podawanie niewiarygodnych informacji, to wszystkie liczby pochodzą z przemilczanego przez media raportu banku Pekao, który skrupulatnie policzył koszty #FitFor55 dla Polski. 1/3 pic.twitter.com/Cv6ix4bj7g
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) April 18, 2023
i ostatni pakiet.
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) April 18, 2023
Cały raport do pobrania w linku... trzeba trochę zjechać w dół strony do raportu "Wpływ Fit for 55 na polską gospodarkę"
3/3https://t.co/65dtdTWPPB pic.twitter.com/1JUVi2lVLn
Wśród elementów #FitFor55, których koszt poniosą pośrednio lub bezpośrednio wszyscy Europejczycy są podatki od podróży lotniczych, wprowadzenie systemu ETS do budownictwa mieszkaniowego oraz kolejne restrykcyjne zasady dotyczące emisji CO2 w przemyśle.
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) April 18, 2023
(orj)