Oszuści podszywają się pod MSWiA i Urząd do Spraw Cudzoziemców. Rozsyłają maile i rozwieszają ulotki, w których wykorzystują temat pomocy uchodźcom. Piszą, że „organizowany jest zbiór informacji o obywatelach Ukrainy". Może to być próba wyłudzenia danych. Służby apelują, aby ignorować te wiadomości.
O kampanii dezinformacyjnej wykorzystującej temat pomocy uchodźcom informowało w tym tygodniu CERT Polska, czyli zespół specjalistów zwalczających zagrożenia w sieciach komputerowych.
Zespół ostrzegł przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod sekretariat Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA. Oszuści rozsyłają nieprawdziwy komunikat, że „organizowany jest zbiór informacji o obywatelach Ukrainy zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".
„Treść wiadomości sugeruje konieczność rzekomego zgłoszenia uchodźców z Ukrainy według załączonego formularza - zignorujcie ją. Podobne maile możecie zgłosić na http://incydent.cert.pl" - podkreślili specjaliści.
Dziś CERT Polska przekazało, że kampania przeniosła się na ulice polskich miast. Tym razem oszuści podszywają się pod podlegający MSWiA Urząd do Spraw Cudzoziemców. Rozwieszają ulotki z podobnym fałszywym wezwaniem oraz kodem QR prowadzącym do tego samego formularza, który jest załączony do maili.
„Urząd do Spraw Cudzoziemców nie jest autorem ogłoszenia i nie zbiera wspomnianych na ulotce informacji. Treść ulotki może sugerować, że jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Wiarygodne informacje udostępniane przez UdSC są dostępne na stronie: http://gov.pl/udsc" - podał UdSC w piątek na Twitterze.
Również MSWiA w reakcji na kampanię dezinformacyjną wyjaśniło, że prawidłowe adresy e-mailowe resortu zawsze zawierają domenę Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ministerstwo zaapelowało o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z internetu.
„Każda osoba będąca użytkownikiem komputera, tabletu, smartfonu, portali społecznościowych czy poczty elektronicznej może stać się celem ataku typu phishing (rozsyłania fałszywych wiadomości e-mail). Jest on jednym z najskuteczniejszych i najpowszechniejszych typów oszustw" - przypomniało MSWiA.
(PAP)
autorka: Agnieszka Ziemska