Dla każdej firmy, a szczególnie dla dużych przedsiębiorstw działających na szeroką skalę, posiadanie własnego serwera jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Serwer na wyłączność gwarantuje bowiem większą swobodę i elastyczność niż hosting.
Dla każdej firmy, a szczególnie dla dużych przedsiębiorstw działających na szeroką skalę, posiadanie własnego serwera jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Serwer na wyłączność gwarantuje bowiem większą swobodę i elastyczność niż hosting. Dla osiągnięcia możliwie jak najlepszych efektów trzeba jednak wybrać najwyższej jakości sprzęt, co często wymaga głębokiego researchu i przejrzenia dziesiątek ofert od różnych producentów. W ostatnich latach dużą popularnością wśród serwerów cieszą się modele marki Dell. Czy serwer Dell jest więc dobrym rozwiązaniem? Co warto wiedzieć przed zakupem?
Jakie rodzaje obudów oferuje Dell?
W bogatym asortymencie marki Dell można znaleźć trzy podstawowe modele serwerów, które różnią się między sobą kilkoma parametrami. Jedną z najważniejszych kwestii jest rodzaj obudowy, który będzie miał ogromne znaczenie już na etapie planowania infrastruktury serwerowej. Serwery z serii Rack (R), takie jak Dell R640, przeznaczone są montowania w szafach. Tego typu urządzenia dają więc ogromne możliwości rozbudowy infrastruktury – w razie konieczności wystarczy jedynie umieścić kolejny serwer w kolejnej szafie. Zbliżone budową do komputera PC serwery Dell Tower (T) to jednostki wolnostojące, które można ustawić w dowolnym miejscu. Aby zaś zwiększyć moc obliczeniową, serwer Dell można rozbudować dodatkowym procesorem i modułami RAM. Kompaktowe serwery Modular (M) stosuje się natomiast w obudowach typu VRTX, gdzie zapewniają wspólny interfejs dla całej infrastruktury, monitorując i optymalizując jednocześnie jej pracę.
Co oznaczają cyfry w nazwach serwerów?
Każdy serwer dostępny w ofercie Dell posiada swoje oznaczenie ułożone w odpowiedniej sekwencji, na przykład Dell R740. Jak już wspomnieliśmy, litera R oznacza, że jednostka posiada obudowę typu Rack. Pierwsza cyfra oznacza z kolei serię serwera. I tak cyframi od 1 do 3 oznaczone są urządzenia z serii podstawowej, tzw. Entry, która przeznaczona jest dla najmniejszych przedsiębiorstw. Seria średnio-zaawansowana Middle (4-6) najlepiej sprawdzi się z kolei w średnich firmach i instytucjach, które zatrudniają kilkadziesiąt osób. Najbardziej zaawansowaną serią jest edycja Pro z oznaczeniem od 7 do 9, która zapewnia największą wydajność i optymalną pracę nawet przy mocnej eksploatacji. Druga cyfra opisuje generację – najnowszą, 14. generację serwerów Dell PowerEdge oznacza się cyfrą 4. Ostatnia liczba informuje z kolei o rodzaju procesora zastosowanego w serwerze. 0 oznacza procesor Intel Xeon, 15 to jeden procesor AMD, a 25 informuje o zastosowaniu dwóch procesorów AMD.