Polerowany kawałek kamienia – tak wyglądało pierwsze lusterko na świecie. Dopiero w X wieku szklaną taflę powleczono cieniutką warstewką metalu. Zwierciadła były wtedy bardzo drogie i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Dziś nie wyobrażamy sobie łazienki bez lustra. To element niezbędny w czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, ale też dekoracyjny detal, który podkreśli aranżację wnętrza. Na co zwrócić uwagę przed kupnem lustra do łazienki?
Jak dopasować lustro łazienkowe do stylu wnętrza?
Kształt zwierciadła musi współgrać z resztą wyposażenia. Jeśli wanna, umywalka, miska WC mają subtelne, delikatne i obłe kształty – lustro powinno być okrągłe lub owalne. Natomiast jeżeli w pomieszczeniu dominują ostre i kanciaste formy, dobrym wyborem będzie lustro kwadratowe lub prostokątne. Lustro w nowoczesnej łazience może być też faliste, półokrągłe lub w kształcie nieregularnym. Ważne, aby harmonijnie komponowało się z pozostałymi elementami pokoju kąpielowego. Wybierz odpowiednie lustro łazienkowe ze sklepu Eksperci Łazienek i zyskaj gustowny dodatek idealnie pasujący do stylu Twojej łazienki.
Podświetlane lustro do łazienki – z efektem głębi czy kinkietami?
Nowoczesne lustra do łazienki często mają już wbudowane podświetlenie. Dzięki taśmie LED umieszczonej z tyłu szklanej tafli mamy wrażenie, że lustro zawieszone jest w powietrzu. Ledowe lampki zatopione w szkle dają delikatną, mleczną poświatę i dobrze oświetlają twarz. Jeszcze ciekawiej wygląda zwierciadło z efektem głębi. Ten oryginalny dodatek doda szyku modernistycznym łazienkom, jednak jest trochę zbyt ekstrawagancki do pomieszczeń w style vintage. W retro łaźni lepiej prezentują się lustra z dekoracyjnymi kinkietami.
Czym się kierować przy wyborze oświetlenia lustra łazienkowego?
Nawet jeśli nie zdecydujemy się na lustro z podświetleniem, nie możemy zapomnieć o dodatkowym oświetleniu zwierciadła. Aby dobrze doświetlić twarz i uniknąć cieni, montujemy kinkiety po obu stronach lusterka (na wysokości twarzy) oraz tuż nad nim. Lampki LED, reflektorki czy świetlówki powinny emitować światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Zbyt jaskrawe światło skupione w jednym punkcie razi w oczy, wywołuje nieestetyczne zacienienia, podkreśla niedoskonałości cery i przekłamuje barwy – co jest szczególnie istotne przy wykonywaniu makijażu. Tych nieprzyjemnych efektów unikniemy, jeśli połączymy rozproszone światło górne i prawidłowe oświetlenie lustra. Mamy wtedy gwarancję, że nasze oblicze będzie równomiernie oświetlone.
Jak dobrać wielkość lustra łazienkowego?
W małych łazienkach najlepiej wyglądają lustra bez ozdobnych ram, które optycznie pomniejszają szklaną taflę i dodają mu ciężkości. Wystarczy szklana tafla lub subtelne obramowanie. Lustro (nawet w malutkiej łazience) nie powinno mieć mniej niż 40 cm szerokości. Jeśli chcemy wizualnie powiększyć małe pomieszczenie, zawieśmy lustro wysokie od podłogi aż do sufitu. W dużym lustrze przejrzą się także dzieci, które jeszcze nie sięgają do lusterka nad umywalką. Modne lustra do łazienki w stylu glamour czy retro powinny być duże i ozdobione fantazyjną ramą, nawiązującą stylistyką do motywu przewodniego wystroju. Większa łazienka to więcej swobody. Nie ogranicza nas przestrzeń, więc możemy zdecydować się na kilka zwierciadeł. Wzajemnie odbicia stworzą wtedy ciekawy efekt zwielokrotnienia.
Na jakiej wysokości powiesić lustro łazienkowe?
Jest kilka wytycznych określających wysokość montażu lustra, aby było ono w pełni funkcjonalne. Jego dolna krawędź powinna być zamontowana minimum 120 cm, a górna około 200 cm od podłogi. Ponadto lustro umieszczamy 10-20 cm powyżej krawędzi umywalki. Dzięki temu nie będzie narażone na zachlapanie w trakcie szorowania zębów czy mycia rąk. Od tych ogólnych zasad oczywiście są wyjątki. Zwierciadło montujemy po to, aby swobodnie się w nim przeglądać, więc jeśli mamy 2 m wzrostu – zawieśmy je odpowiednio wyżej.
Lustro łazienkowe – podsumowanie
Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. To gadżet niezbędny przy wykonywaniu codziennych czynności higienicznych i stylowy element wystroju. Zadbajmy o to, aby lustro stabilnie i bezpiecznie zawisło nad umywalką – przecież nikt nie chce narazić się na siedem lat nieszczęścia po zbiciu zwierciadła…