Technologia blockchain ma znacznie szersze zastosowanie niż tylko w przypadku rynku kryptowalut. Poza tym, że jest ściśle powiązana z kryptowalutą Bitcoin i innymi walutami cyfrowymi, blockchain jest także wysoko ceniony ze względu na swoje właściwości w zakresie bezpieczeństwa i wydajności.
Polskie przedsiębiorstwa wcześnie rozpoznały wartość blockchain i postanowiły wykorzystać tę technologię w różnych branżach. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
iGaming był jednym z pierwszych uczestników
Gry online zawsze były w czołówce technologii. Gdy tylko Internet stał się rozpowszechniony, od razu można było zauważyć pojawienie się kasyn online. Kolejny wzrost firm nastąpił dzięki rozwojowi branży powiązanej z telefonami komórkowymi, a także szerokopasmowego internetu.
Dziś można bez trudu wziąć udział w takich grach jak Aviator, obsługiwanych przez kasyna akceptujące kryptowaluty jako środek płatniczy. Tokeny są oparte na technologii blockchain, co oznacza, że są bezpieczne i szybkie, a obie rzeczy są niezbędne dla niszy.
Sektor finansowy
Jeden z głównych polskich banków, PKO Bank Polski, wykorzystał technologię blockchain do stworzenia rozwiązania do uwierzytelniania dokumentów. Cyfrowe uwierzytelnianie pozwala klientom na weryfikację dokumentów za pomocą blockchain, z których każdy posiada unikalny hash, czyli identyfikator składający się z liter i cyfr.
Sektor bankowy i finansowy współpracuje z firmami Fintech, a banki zdały sobie sprawę, że muszą przyjąć nowe technologie, aby utrzymać swoją mocną pozycję na rynku i nie dać się przegonić konkurencji.
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) od lat współpracuje z IBM, aby stworzyć lepszy system głosowania dla swoich akcjonariuszy. KDPW i IBM wykorzystują technologię blockchain dla lepszego bezpieczeństwa głosowania oraz zapewnienia jego transparentności.
Blockchain w sektorze nieruchomości
Caruma to firma zajmująca się rozwiązaniami, która wykorzystuje blockchain do swojego innowacyjnego projektu kluczy wirtualnego dostępu. Dzięki takim cyfrowym rozwiązaniom możesz poruszać się bez fizycznych kluczy i używać aplikacji do otwierania drzwi, bram lub domofonów, a wszystko to z pomocą wysoce bezpiecznej technologii blockchain.
Polski lider rynku w branży inteligentnych domów (z ang. Smart Home), Grenton, jest międzynarodową firmą z najnowocześniejszymi produktami. Systemu Smart Home Grenton również wykorzystuje blockchain do ulepszenia swoich inteligentnych rozwiązań.
NFT wywołał ogromny szum na świecie. Niewymienialny token jest sposobem uwierzytelniania własności nad aktywami cyfrowymi. GO2NFT to aplikacja, która może pomóc Ci uzyskać oryginalną certyfikację produktu i stworzyć NFT. Większość NFT jest oparta na blockchainie Ethereum. Technologia ta umożliwia posiadanie unikalnej własności, która jest bezpieczna i niezbywalna.
Kolejną firmą w Polsce, która wykorzystuje zalety technologii blockchain jest C4E. Dąży do uzyskania przejrzystych rozwiązań umożliwiających rozwój infrastruktury dla rynku energetycznego, która ma wykorzystywać wszystkie zalety nowej technologii Web 3.0.
Niektóre inne firmy, które wykorzystują blockchain w swoim produkcie, to Teltonika, VPPlant, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury i Orange Polska.
Branże, które mogłyby skorzystać z blockchaina
Sektor bankowy wciąż ma ogromny potencjał. Produkty blockchain mogłyby wyeliminować koszty transakcji i uczynić je natychmiastowymi. Ironią jest to, że banki używają blockchaina, aby wyeliminować potrzebę i korzyści, jakie użytkownicy mogą mieć z Bitcoina i innych tokenów.
Cyberbezpieczeństwo to prawdopodobnie najbardziej znaczący obszar, w którym blockchain może zostać wykorzystany. Technologia ta jest zdecentralizowanym systemem, którego nie można zhakować, a więc niezwykle interesującym dla firm zajmujących się bezpieczeństwem.
Rząd, opieka zdrowotna i zarządzanie łańcuchem dostaw to kolejne nisze, w których technologia blockchain może okazać się pomocna i prężnie rozwinąć w przyszłości.
Materiał Zlecony