Firmy są podatne na cyberataki, ponieważ świat technologii nieustannie się rozwija, a cyberprzestępcy, zdają sobie sprawę, że mogą zarobić krocie, jeśli zrealizują swoje nikczemne zamiary.
Zarówno duże korporacje, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa (SME) muszą aktywnie przeciwdziałać atakom, ponieważ hakerzy nieustannie szukają sposobów na wykorzystanie wszelkich luk w procedurach cyberbezpieczeństwa.
Przeprowadzony z powodzeniem cyberatak może skutkować dotkliwą utratą danych oraz kradzieżą informacji powiązanych z patentami, pracownikami lub klientami. Hakerzy dysponują arsenałem cyfrowej broni, włączając w to złośliwe oprogramowanie malware, Trojany, botnet oraz ataki DDoS. Wspomniane narzędzia potrafią skutecznie zaburzać operacje biznesowe, a postawienie zainfekowanych systemów na nogi bywa twardym orzechem do zgryzienia. Oprogramowanie antywirusowe może pomóc Ci w eliminacji niektórych z tych zagrożeń, aczkolwiek powinieneś stosować dodatkowe środki ostrożności, jeśli chcesz należycie zadbać o bezpieczeństwo własnej firmy.
Mając to wszystko na uwadze, prezentujemy pięć skutecznych sposobów na ochronę twojego biznesu przed cyberatakami.
1. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe z górnej półki i zastosuj zabezpieczenie punktu końcowego
Strata danych jest bardziej kosztowna niż inwestycja w zaawansowane oprogramowanie cyberbezpieczeństwa. Oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczenie punktu końcowego oferują dobry stosunek ceny do jakości, tworząc tzw. firewall, który chroni twoją sieć przed wirusami oraz próbami wdarcia się do jej systemów poprzez ataki siłowe. Tego rodzaju oprogramowanie skanuje urządzenia i dyski przenośne pod kątem malware, powstrzymując złośliwe podmioty przed naruszeniem twojej biznesowej tarczy online.
Zabezpieczenie punktu końcowego obejmuje ochronę wszystkich urządzeń użytkowników podłączonych do sieci firmowej, włączając w to laptopy, tablety, drukarki, serwery, smartwatche oraz telefony komórkowe. Platformy Zabezpieczeń Punktu Końcowego (EPP) mogą zdalnie aktualizować i zarządzać poszczególnymi urządzeniami, wykrywać zagrożenia online oraz próby logowania, a także szyfrować dane, chroniąc je przed niepożądanym dostępem.
2. Zleć ochronę firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem
Cyberbezpieczeństwo to nie lada wyzwanie dla mniejszych przedsiębiorstw z ograniczonym budżetem działów IT, nie wspominając o tych, których nie stać na własny zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa online, lub o takich, które mają problemy ze znalezieniem utalentowanych specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa.
Outsourcing cyberbezpieczeństwa, czyli inaczej powierzenie go w ręce wyspecjalizowanych firm zapewnia dostęp do usług wykwalifikowanych i oddanych profesjonalistów branży IT, którzy będą monitorować twoją sieć, sprawdzać ryzyko zagrożenia online, a także reagować na wypadek wszelkich cyberataków, będących obecnie na porządku dziennym. Co więcej, outsourcing pozwoli Ci skupić się na istocie własnego biznesu ze świadomością, że twoi eksperci są na bieżąco z cyber-ryzykiem, dbając o wielopoziomową ochronę firmy.
Ponadto, zewnętrzne firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem przeanalizują twoje polityki dotyczące cyberprzestrzeni, zabezpieczą sieci, zaktualizują urządzenia i stworzą filtry chroniące przed spamem. Zajmą się również ustawieniem zabezpieczeń firewall dla ochrony w czasie rzeczywistym, zapewniając Ci dostęp do swoich usług przez okrągłą dobę.
3. Szyfruj dane, kiedy je udostępniasz lub przesyłasz online
Chcąc powstrzymać cyberprzestępców przed przechwyceniem twoich danych podczas transferów online, wpierw musisz je zaszyfrować lub skorzystać z chmury, oferującej pełne szyfrowanie. Jeśli korzystasz z oprogramowania do szyfrowania danych przed zapisem na serwerze online, odpowiednio zabezpiecz klucz odszyfrowywania, bo w przeciwnym razie wszystko stracisz.
Zaszyfruj swoją sieć poprzez ustawienia panelu sterowania, lub wykup usługę wirtualnej sieci prywatnej (VPN), aby mieć pewność, że twoje interakcje online oraz transfer danych pozostaną bezpieczne i anonimowe. Firmy mają tendencje do gromadzenia i przechowywania możliwych do zidentyfikowania informacji, które to mogą zostać przechwycone przez cyberprzestępców i wykorzystane do kradzieży tożsamości, nie wspominając o pozostałych konsekwencjach. Być może zechcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak sieć VPN zabezpieczy twój biznes przed cyberatakami i dlaczego warto, abyś z niej korzystał. Ta strona internetowa pomoże Ci w tym.
4. Ustal reguły bezpieczeństwa online
Każdy biznes potrzebuje polityki cyberbezpieczeństwa precyzującej zasady: bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrony firmy przed odpowiedzialnością prawną, zabezpieczania pracowników przed niebezpieczeństwem/wykorzystywaniem oraz dostarczania klientom bezpiecznych i wiarygodnych doświadczeń. Do obowiązków firmy należy tworzenie zabezpieczonych systemów przeprowadzania transakcji, które uchronią klientów przed kradzieżą tożsamości i narażeniem na straty finansowe.
Należy pamiętać, że źródłem zagrożenia nie są wyłączanie cyberprzestępcy, równie dobrze mogą stanowić je byli i obecni pracownicy, konkurencja, partnerzy biznesowi oraz słabe cyberzabezpieczenia. Firma powinna ustalić zasady dotyczące korzystania z urządzeń przez pracowników, bezpiecznego transferu danych oraz udostępniania informacji na stronach internetowych i platformach mediów społecznościowych. Co więcej, współpracownicy nie powinni dzielić się swoimi hasłami, aby zapewnić lepszą kontrolę nad informacjami.
Na koniec tego punktu warto wspomnieć o potrzebie ustalenia zasady aktualizacji systemów i oprogramowania na bieżąco. Uaktualnienia zawierają łatki chroniące przed najnowszymi zagrożeniami wykrytymi przez ekspertów.
5. Chroń informacje o pracownikach i przechowuj dane w bezpieczny sposób
Hakerzy korzystają z tzw. metody inżynierii społecznej, polegającej na wykorzystywaniu publicznie dostępnych informacji do manipulowania ludźmi w celu wyłudzenia poufnych danych. W związku z tym firmy powinny ograniczyć ilość informacji udostępnianych online, które dotyczą prowadzonych interesów i pracowników.
Niezabezpieczone dane to jawne zaproszenie dla cyberprzestępców do skorzystania z okazji. Firmy muszą przechowywać swoje dane w bezpieczny sposób oraz dysponować wieloma kopiami zapasowymi, które uchronią dane wrażliwe przed cyber kradzieżą, utratą, zniszczeniem i katastrofami naturalnymi. Wybierz usługi przechowywania danych skrojone na miarę twoich potrzeb, ponieważ funkcje, które sprawdzają się w jednej firmie, niekoniecznie będą odpowiednie dla twojego biznesu.
Ponadto, warto wziąć pod uwagę bezpieczne usługi przechowywania danych, oferujące szyfrowanie i archiwizowanie informacji online w czasie rzeczywistym, ponieważ nie znasz dnia ani godziny, w której może dojść do cyberataku.