Choć na co dzień nie zdajesz sobie sprawy z jej wpływu na Twoją cerę, witamina A odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w komórkach.
Choć na co dzień nie zdajesz sobie sprawy z jej wpływu na Twoją cerę, witamina A odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w komórkach. Jeśli zauważyłaś na twarzy rozszerzone pory, nadmierną produkcję sebum lub pogorszenie struktury skóry – to znak, że być może potrzebny Ci dobry kosmetyk z retinolem.
W opiniach lekarzy dermatologów, witamina A jest istnym wielozadaniowcem, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Doskonale sprawdza się przy każdy rodzaju cery, a już najbardziej – tej dojrzałej, potrzebującej pomocy w wygładzaniu zmarszczek, korygowaniu owalu twarzy, a także zwiększeniu jędrności i elastyczności skóry. Tak naprawdę dobre serum lub krem z witaminą A powinny znaleźć się w każdej damskiej kosmetyczce.
Skąd czerpiemy witaminę A?
Źródłem tego ważnego związku chemicznego jest pożywienie. Dieta bogata w witaminę A (a właściwie retinol, który jest dostarczany w postaci beta-karotenu, przetwarzanego w jelitach na witaminę A) pozwala zapobiegać jej niedoborom w organizmie. Znajdziemy ją w m.in. produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mleko i przetwory mleczne, a także roślinach: szpinaku, brokułach, pomarańczach. Niestety wraz z wiekiem coraz gorzej radzimy sobie z przetwarzaniem witaminy A, co bezpośrednio przekłada się na wygląd skóry – zaczyna tracić elastyczność i pojawiają się na niej zmarszczki. Proces ten niestety zaburzają takie czynniki, jak przede wszystkim promieniowanie UVA, używki (alkohol, kofeina, nikotyna), a także stres oksydacyjny.
Jak działają kosmetyki z witaminą A?
W kosmetykach do pielęgnacji skóry producenci umieszczają jeden lub więcej retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, do których należą: retinol w postaci palmitynianu (INCI: Retinyl Palmitate), najczęściej spotykany w produktach anti-ageing, retinal oraz beta-karoten. Ten ostatni wykazuje zdolność wiązania rodników tlenowych, zapobiegając wszelkim uszkodzeniom skóry wywołanym przez promieniowanie UVA.
Warto wiedzieć, że w kosmetykach stosuje się retinol w stężeniach 0,1-1%. Co ważne, już te najniższe są w stanie w widoczny sposób poprawić strukturę skóry, owal twarzy i wygładzić drobne zmarszczki. Kluczowe jest codzienne nakładanie produktu, z zachowaniem zasad ostrożności.
Szczególną kategorią kosmetyków są te o działaniu przeciwstarzeniowym, których duży wybór znajdziesz w drogerii internetowej MAKEUP. Zawarty w nich retinol (o udowodnionym działaniu
odmładzającym) pobudza komórki skóry do odnowy i reguluje ich podziały, stymuluje syntezę włókien kolagenu i elastyny, wzmacnia barierę ochronną skóry, jednocześnie nie dopuszczając do utraty wilgoci i tym samym przesuszenia cery. W efekcie skóra jest nawilżona, odzyskuje gładkość i jędrność.
Produkty na bazie retinoidów stosuje się w pielęgnacji cery trądzikowej. Można je podzielić na te do stosowania na całą twarz oraz miejscowo. Zadaniem wszystkich natomiast jest przyspieszenie procesów gojenia się skóry, zmniejszenie obecności stanów zapalnych na twarzy lub ich całkowite wyleczenie, stymulowanie procesów odnowy komórek, a także usuwanie przebarwień po trądziku.
Zasady stosowania kosmetyków z retinolem
Nasza skóra musi przyzwyczaić się do działania produktów z witaminą A – proces ten nazywamy retynizacją. Dlatego na jakiekolwiek efekty kuracji trzeba czekać nawet do 3 miesięcy. Stosowanie retinolu zawsze warto rozpocząć od niskiego stężenia (zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim), dawkowanego co 4-5 dni, najlepiej na noc i w miarę upływu czasu zwiększać go, obserwując przy tym reakcje skórne. Działanie retinolu uzupełniamy o produkty nawilżające, łagodzące i kojące, których zadaniem jest wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry, a także kremy na dzień z wysokim filtrem, co najmniej SPF 50. Na czas kuracji z retinolem lepiej zrezygnować ze stosowania preparatów o wysokiej koncentracji składników aktywnych, a także silnie myjących środków naruszających naturalne pH skóry.
Ze stosowania kosmetyków z retinolem powinny zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a każdorazowe sięgnięcie po taki produkt powinno być skonsultowane z lekarzem.