Jesteśmy w 100% pewni, że doskonale słyszałeś o różnego rodzaju ograniczeniach związanych z panującą od lutego 2020 roku pandemią wywołaną przez koronawirusa Sars-COV-2 oraz związaną z nimi chorobą COVID-19. O ile nie przebywasz w odciętej od świata jaskini, to na pewno wiesz także o tym, jakie restrykcje zostały nałożone na podróżujących między różnymi krajami, o tym, jak skomplikowanym zadaniem są szczepienia naszej populacji każdego z krajów i o wielu innych aspektach, które znacząco zmieniły się przez ten okres od wybuchu pandemii. Ale zapewne zdążyłeś także dostrzec ten prosty fakt, że w ostatnich miesiącach wiele rzeczy powoli wraca do normy. Pootwierane zostały sklepy i lokalne, znów mamy dostęp do ośrodków zdrowia i obiektów użyteczności publicznej, a wszelkiego rodzaju restrykcje zostały albo zupełnie zniesione, albo też znacząco złagodzone. Przynajmniej w Polsce.
Za granicami naszego kraju jednak sytuacja nie wygląda aż tak różowo, jako że wiele krajów ciągle walczy ze skutkami pandemii w różny sposób. Dlatego też większość z nich drastycznie jeszcze do niedawna ograniczała możliwość podróżowania — czyli wszelkiego rodzaju tranzyt lub pobyty turystyczne albo były całkowicie niemożliwe, albo też obwarowane mnóstwem warunków i innego rodzaju formalności do spełnienia. Trudno się temu dziwić — w końcu każdy kraj chce dbać o swoich obywateli w najlepszy możliwy sposób, nieprawdaż?
Ale od momentu, kiedy szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły pełną parą na całym świecie — a przynajmniej na terenie Unii Europejskiej — wiele osób zaczęło domagać się złagodzenia ograniczeń dotyczących przemieszczania się na terenie Unii Europejskiej. W tym właśnie celu opracowano rozwiązanie, któremu nadano nazwę roboczą „unijny certyfikat COVID”.
Czym jest unijny certyfikat COVID?
W sporym uproszczeniu unijny certyfikat COVID to zaświadczenie, na mocy którego masz prawo w nieograniczony sposób przemieszczać się na terenie Unii Europejskiej. Honorują go także niektóre kraje nienależące do Unii Europejskiej, ale oczywiście nie wszystkie. Jeśli więc chcesz przerwać na chwilę granie w Vulkan Bet PL, bo nosisz się z zamiarem wyjazdu urlopowego dzięki wygranej w tym kasynie gdzieś dalej, to będziesz najpierw musiał upewnić się, czy taki unijny certyfikat COVID jest honorowany przez Twój kraj docelowy.
A jakie są podstawowe cechy tego certyfikatu? Wymienimy je teraz poniżej w skrócie:
• Wydają go władze krajowe.
• Dostępny jest wyłącznie dla osób zaszczepionych dwoma dawkami lub dla ozdrowieńców (w tym przypadku wydawany jest tylko na ograniczony czas).
• Ma postać cyfrową w formie kodu QR. Można go mieć na swoim telefonie lub wydrukować na papierze.
• Certyfikat obowiązuje przez 12 miesięcy, począwszy od 1 lipca 2021 roku.
Czym charakteryzuje się unijny certyfikat COVID?
Unijny certyfikat COVID to po prostu dokument, który potwierdza, że okazująca go osoba nie jest chora na COVID-19, ani też nie jest nosicielem wirusa (świadomym lub nieświadomym). Możesz go uzyskać na kilka sposobów — najszybszym i najprostszym jest Internetowe Konto Pacjenta, gdzie po zalogowaniu się możesz przejść do odpowiedniej zakładki i pobrać odpowiedni certyfikat na swój komputer lub telefon. Druga opcja to skorzystanie z jednej z dwóch aplikacji mobilnych — mojeIKP lub mObywatel. W obu przypadkach nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności, bo certyfikat jest już dostępny w tej aplikacji do okazania w razie potrzeby. Można go także wysłać na komputer stacjonarny lub wydrukować w ramach potrzeby.
Oprócz tego certyfikat taki można otrzymać w ośrodkach zdrowia. Na przykład w punktach szczepień lub u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Był także projekt wydawania unijnych certyfikatów COVID przez apteki, ale pomysł upadł, jako zbyt skomplikowany do realizacji w stosunku do oferowanych korzyści.
Sam unijny certyfikat COVID obowiązuje od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku i jest honorowany przez wszystkie kraje Unii Europejskiej, ich obszary przyległe oraz dodatkowo kraje takie jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Być może do tego grona dołączą w niedalekiej przyszłości także inne państwa. Jednak warto mieć tutaj na uwadze, że każdy kraj ma swoje własne zasady akceptowania turystów z zagranicy. Na przykład niektóre wpuszczą na swoje terytorium wyłącznie osoby po dwóch dawkach szczepionki (lub jednej, jeśli mowa o preparacie jednodawkowym), inne akceptują także osoby z przeciwciałami po przebytej chorobie i zaszczepione tylko pojedynczą dawką. Dlatego też warto się upewnić, jakie konkretnie zasady obowiązują w tych krajach, jakie zamierzasz odwiedzić.
Jeśli dotarłeś do tego miejsca, to zapewne wiesz już, kto może otrzymać taki unijny certyfikat COVID, ale dla zasady jeszcze przypomnimy Ci najważniejsze zasady. Otóż certyfikat może otrzymać każda osoba, która zaszczepiła się co najmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Nie ma tutaj znaczenia, czy jedną dawką, czy dwiema. Odpowiednia informacja będzie jednak zawarta w treści certyfikatu, kraje docelowe same będą decydować, jak postępować w takiej sytuacji. Certyfikat taki będzie obowiązywał przez 365 dni od 14 dnia po podaniu szczepionki.
Ponadto unijny certyfikat COVID może otrzymać osoba z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa w organizmie. Jednak w takim wypadku certyfikat taki obowiązywać będzie jedynie przez 48 godzin od uzyskania wyniku testu. Trzecia opcja to zaświadczenie wystawiane osobom po przebytej chorobie COVID-19, po całkowitym wyleczeniu. W takim wypadku certyfikat obowiązywać będzie przez 180 dni, a okres ten zaczynać się będzie od 11 dnia po potwierdzeniu wyleczenia choroby COVID-19 przez test PCR.
Jak wspomnieliśmy, unijny certyfikat COVID będzie dostępny w formie elektronicznej na telefony komórkowe oraz dodatkowo do wydrukowania na papierze. Oprócz standardowych informacji kluczowym jego elementem będzie kod QR, który zapewni odpowiednie informacje zaraz po jego zeskanowaniu przez czytnik kodów.