Każdy przedsiębiorca szuka rozwiązań, które w znaczący sposób pozwolą mu zoptymalizować koszty pracy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jakość w żadnym wypadku nie może na tym ucierpieć. Dlatego należy szukać odpowiednich rozwiązań, dzięki którym to się udaje. Tutaj doskonale sprawdzają się siłowniki pneumatyczne, które mają szerokie spektrum zastosowania i doskonale sprawdzają się w parku maszynowym.
Siłowniki pneumatyczne w parku maszynowym - efektywność i bezpieczeństwo pracy
Siłowniki pneumatyczne to urządzenia mechaniczne, które wykorzystują energię sprężonego powietrza. Dzięki temu wytwarzana jest siła, która następnie wprawia w ruch maszyny. Zastosowanie ma w tym przypadku czyste medium, którym oczywiście jest powietrze klasy V. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie pozwala na mniejsze wykorzystanie kapitału ludzkiego, co oczywiście przyspiesza pracę, zapewnia większą produktywność, ale nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo.
Medium jakim jest czyste powietrze nie emituje zanieczyszczeń. Dzięki temu nawet podczas ewentualnego rozszczelnienia instalacji nie występuje ryzyko zatrucia się osoby obsługującej. Oczywiście takie rozwiązanie jest także niezwykle opłacalne z punktu widzenia ekonomii. Siłowniki pneumatyczne, choć są niepozorne, to przy wyborze odpowiednich modeli są niezwykle trwałe i odporne na substancje żrące czy uszkodzenia mechaniczne. Ich cena także jest niska. Należy jednak pamiętać, że aby siłowniki pneumatyczne pełniły swoją rolę, należy dobierać je pod kątem pracy. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę średnicę. Występuje ona w zakresie od 8 mm do 320 mm. Oczywiście dostępne są większe średnice, jednak wykonywane są one na indywidualne zlecenie. Należy także zwracać uwagę na zakres skoków roboczych czy siły użyteczne przy zasilaniu standardowym.
Kolejnym ważnym parametrem jest zakres ciśnień pracy, czy zakres temperatur, w których dany siłownik pneumatyczny może pracować. Nie można zapominać o normach produkcyjnych, co stanowi duże udogodnienie. Otóż dzięki standaryzacji zgodnej z europejskimi normami, wybór siłownika nie jest trudny, podobnie zresztą jak montaż. Klient nie jest też uzależniony od jednego dostawcy, wszak siłowniki są zamienne. Odpowiednio dobrane siłowniki do parku maszynowego rzeczywiście pozwalają na przyspieszenie pracy, ale też zmniejszają koszty.
Jakie siłowniki pneumatyczne wybrać?
Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że wybór siłowników jest ściśle zależny od branży. Otóż wszędzie tam, gdzie występują ciężkie warunki pracy, a ryzyko uszkodzeń jest duże trzeba stosować siłowniki pneumatyczne posiadające specjalne uszczelnienia z poliuretanu. Dobrze znoszą pracę od minus 20 stopni do 80 stopni Celsjusza. Można zdecydować się na modele, które posiadają uszczelnienia z kauczuku fluorowego. Te z kolei wykazują się szczególnie dużą odpornością na oleje, a także paliwa. Dobrze spełnią rolę także w pracy, gdzie temperatura wynosi nie więcej niż 150 stopni Celsjusza. Modele z certyfikatem FDA stosuje się w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Dostępne są także siłowniki, które wyposażone są w uszczelnienia z NBR. Te ostatnie najlepiej wykorzystywać tam, gdzie zapylenie jest niezwykle wysokie. Zwróćcie jeszcze uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest obudowa, a także tłoczyska.
Jak zwiększyć efektywność w pracy?
Zmniejszenie zatrudnienia kapitału ludzkiego wymaga od pracodawcy zastosowania takich rozwiązań, dzięki którym efektywność pracy, a także jakość nie ucierpią. Zamiast wykorzystywania siły mięśni, można wykorzystać siłowniki pneumatyczne. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy siłownik musi posiadać odpowiedni element sterujący.
Dodatkowo ważna jest siła na tłoczysku, a więc trzeba obliczyć, jaka siła jest niezbędna, aby praca była relatywnie opłacalna. Przy czym siła otrzymywana na tłoczysku jest zależna nie tylko od różnicy ciśnień panujących w komorach siłownika, ale także od powierzchni czynnej tłoka. Pamiętajcie, aby wziąć pod uwagę także długość skoku, przy czym te siłowniki, których skok jest większy niż 3000 mm nie są najlepszym wyborem, gdyż koszty pracy zwiększają się, a to za sprawą tego, że należy stosować większą ilość sprężonego powietrza. Oczywiście zawsze można zastosować siłowniki pneumatyczne beztłoczyskowe, które najlepiej sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymaga się dużego skoku, a przy tym małego zużycia powietrza. Na samym końcu przypominamy, aby wybierać sprężone powietrze, które jest zgodne z normą ISO 8573-1:2010, gdyż wszystkie zanieczyszczenia, które mogą znajdować się w sprężonym powietrzu mają destrukcyjny wpływ na elementy wykonawcze siłownika.