Sokółka to niewielkie miasto położone w województwie podlaskim. Pomimo niewielu ponad 18 kilometrów kwadratowych, w jej granicach znaleźć można naprawdę urokliwe zakątki, a oddalając się na niewielką odległość, ich bogactwo rośnie jeszcze bardziej. Wybierając się w podróż na wschód Polski ogromnym nietaktem byłoby pominięcie Sokółki. Nawet jeśli w okolicy nie ma opcji szalonych rozrywek, znanych z większych miast, lokalne oferty można zawsze uzupełnić odwiedzając media społecznościowe lub strony internetowe, takie jak casino Betsafe.
Przede wszystkim - jak znaleźć się w Sokółce?
Sokółka nie jest szczególnie po drodze większości podróżnikom. Leży ona niezwykle blisko granicy z Białorusią, co przekłada się na fakt, że w większości tylko turyści nastawieni na podróż w kierunku krajów wschodnich będą mieli okazję zahaczyć o to miasteczko. Co ciekawe, mimo bliskości granicy, większość aut w Sokółce posiada rejestracje pl. Przybyszów z Białorusi nie ma tu szczególnie dużo.
Sama Sokółka znajduje się pośrodku drogi krajowej numer 19, co znacząco ułatwia dotarcie do miejscowości. Najbliższym dużym miastem jest Białystok, oddalony o niecałe 45 kilometrów. Jeśli preferujecie podróże komunikacją zbiorową, w sukurs przyjdzie Polregio ze swoim składem, kursującym pomiędzy Białymstokiem, a Sokółką naprawdę często. Jeśli jednak godziny nadal nie będą odpowiednie, można zerknąć na rozkład jazdy InterCity, bowiem i ten przewoźnik niekiedy staje na sokólskim dworcu.
Zabytki sakralne wizytówką tych okolic
Wschodnia część kraju słynie z wysokiego odsetku osób wierzących, a co za tym idzie, znaleźć można tutaj mnóstwo zabytków sakralnych. Co więcej, nie są to jedynie zakony czy kościoły chrześcijańskie, bowiem w okolicach wschodniej granicy pełno jest naleciałości prawosławnych, a nawet meczetów.
Jednym z najjaśniejszych punktów na turystycznej mapie Sokółki jest na pewno kościół parafialny św. Antoniego Padewskiego. Ta neoklasycystyczna budowla liczy sobie ponad 170 lat! W bliskiej okolicy znaleźć można z kolei cerkiew prawosławną św. Aleksandra Newskiego, niewiele młodszą od chrześcijańskiego domu wiary. Wartym uwagi prawosławnym zabytkiem jest również dawna plebania, znajdująca się w zabytkowym domu z roku 1880. Wkraczając w jeszcze bardziej poważne tematy, przyjrzeć można się żydowskiemu cmentarzowi z XVII wieku. Takie obiekty nie są częstym widokiem, co tym bardziej powinno zachęcić do odwiedzenia Sokółki.
Poza sakralnymi budowlami, warto zwrócić uwagę na przedwojenne kamienice wzdłuż ulic Białostockiej i Grodzieńskiej. Mimo, że nie wyglądają one nader okazale, uzmysłowić sobie trzeba historię, jaką skrywają te mury.
Najważniejsze opowieści i wydarzenia zostały z kolei doskonale przedstawione w Muzeum Ziemi Sokólskiej, do którego na pewno warto się wybrać, będąc pierwszy raz w miasteczku. Znaleźć tam można ciekawe eksponaty, które z pewnością nie należą do najmłodszych.
Aktywny wypoczynek? Szlaki turystyczne okalające Sokółkę z pewnością cię zadowolą
Trudno ukryć fakt, że Polacy coraz częściej decydują się na aktywny wypoczynek. Połączenie wysiłku fizycznego z możliwością podziwiania urokliwych zakątków kraju jest fantastycznym przeżyciem! Jednym z głównych szlaków turystycznych jest Szlak Tatarski. Ten podzielony został na dwa warianty – Duży oraz Mały. Pierwszy z nich liczy 57 kilometrów, drugi natomiast – 19. Przed wyruszeniem uzbrójcie się zatem w rower, bo może się przydać!
Szlak Tatarski Duży prowadzi przez przez trzy największe miasteczka – Sokółkę, Bohoniki oraz Kruszyniany. To, co można znaleźć w pierwszym z nich już omówiliśmy. Co natomiast czeka w dwóch pozostałych miejscowościach? Przede wszystkim meczety oraz mizary, czyli cmentarze tatarskie. Warto tutaj zwrócić uwagę, że meczet w Kruszynianach jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce.
Krótszy z wariantów szlaku skupia się z kolei na miejscowościach ściśle związanych z osadnictwem Tatarów na Podlasiu, a także na ważnych miejscach powstania styczniowego. Dla tego wydarzenia przygotowano też osobny szlak, zatytułowany Śladami Powstania Styczniowego. Jeśli jeszcze nie będziecie mieli dość atrakcji na świeżym powietrzu, możecie wypróbować przebiegające przez Sokółkę szlaki Rękodzieła Ludowego oraz Dawnego Pogranicza.