Street workout i kalistenika są przez wielu ludzi uznawane za tożsame rodzaje sportu. W tym przekonaniu jest nieco prawdy, ale kalistenika i street workout różnią się między sobą. W jaki sposób się różnią? Dlaczego nazywają się tak, a nie inaczej? Na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule. Miłej lektury!
Kalistenika: co to takiego?
Kalistenika to słowo greckiego pochodzenia, które stanowi połączenie słowa "kallos" (piękny) oraz słowa "sthenos" (siła). Zarówno starożytni Grecy, jak i Rzymianie stosowali kalistenikę jako formę ćwiczeń fizycznych, które miały zwiększyć siłę trenującego, sprawić, aby był bardziej rozciągnięty, zwinny i zdrowy.
Kalisteniką określa się więc wszystkie formy ruchu i ćwiczeń fizycznych, w których główną rolę odgrywa masa własnego ciała. Będą to więc pompki, brzuszki, biegi, podciągania czy stanie na rękach, ale to oczywiście nie wszystko, bo trening kalisteniczny polega po prostu na pracy z własnym ciałem, które ma stanowić rodzaj urządzenia do trenowania samego siebie.
Kalistenika poczęła rozwijać się w do form, które znane są obecnie. W Prusach, w Stanach Zjednoczonych, Francji czy nawet Wielkiej Brytanii tworzono pomocne poręcze i drążki dla osób (głównie wojskowych, ale nie tylko), które chciały pracować z własnym ciałem, aby owo ciało stawało się silniejsze, opracowywano podręczniki i sposoby ćwiczenia. Początkowo kalistenika przeznaczona była wyłącznie dla mężczyzn, ale z czasem zaczęło się to zmieniać, głównie na początku wieku XX.
Czym jest street workout?
Street workout jest dyscypliną sportową, która zaczęła rozwijać się dynamicznie od początku lat 90. Gdzie dokładnie powstała? Trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Mogła zostać zapoczątkowana w Rosji lub USA. Przedstawicielem pierwszego kraju byłby wtedy Denis Minin znany z nagrywania filmików, w których wykonuje bardzo trudne technicznie i wymagające ogromnej siły ćwiczenia na barierkach i poręczach. Jeśli zaś chodzi o Stany Zjednoczone: najpopularniejszym przedstawicielem street workoutu byłby sportowiec ukrywający się pod pseudonimem Hannibal for King. Ale czym tak naprawdę jest street workout?
Jest oczywiście podobny do kalisteniki, ale w przeciwieństwie do niej polega na tym, by do treningu ciała wykorzystywać nie tylko masę własnego ciała, ale całej infrastruktury miejskiej. Ważnym elementem street workoutu jest fakt, że treningi wykonuje się, jak sama nazwa wskazuje, "na ulicy", a więc wszędzie tam, gdzie ludzie przechodzący ulicą mogą zobaczyć trenujących w ten sposób. Ten typ trenowania ma swój początek w gettach zamieszkiwanych głównie przez czarnoskórą społeczność Ameryki.
Pierwsze zawody w street workoucie odbyły się w 2011 roku w Rydze i zostały zorganizowane przez World Street Workout and Calisthenics Federation (WSWCF), która zajmuje się aktualnie organizowaniem zawodów i jest najbardziej popularną tego typu federacją na świecie.
Należy jednak wspomnieć o tym, że street workout wziął się z braku odpowiednich narzędzi do ćwiczeń, z wykorzystywania "wszystkiego, co dostępne", aby ćwiczyć własne ciało. Współcześnie street workout odarty został z tego elementu "dzikości" i w każdym większym mieście można już spotkać idealnie zaprojektowane place do takich treningów, które nieco kłócą się z ideą street workoutu znanego z początków jego istnienia.
Główne różnice
Różnice między tymi dwoma bliźniaczymi rodzajami sportu można określić w następujący sposób:
• Historia: kalistenika jest tak stara, jak sama idea treningu fizycznego, street workout natomiast jest rzeczą, która powstała stosunkowo niedawno.
• Status: kalistenika jest po prostu rodzajem aktywności fizycznej, która dąży do wzmocnienia ciała poprzez trening z masą własną tegoż ciała, natomiast street workout polega na infrastrukturze miejskiej, którą wykorzystuje się do ćwiczeń. Chodzi również o status, jaki przydaje się tym dwóm rodzajom dyscyplin. Pierwsza uważana jest za nieco bardziej "szlachetną", druga za bardziej "improwizowaną".
• Ciężar: w kalistenice nie występują dodatkowe obciążenia, w street workoucie występują (podciąganie z obciążeniem etc.).
Najważniejsza różnica polega jednak na tym, że kalistenika wydaje się ustrukturyzowanym rodzajem sportu, w którym poszczególne partie ciała ćwiczy się w określony sposób, natomiast street workout jest równocześnie formą zabawy, w której infrastruktura miasta służy nie tylko do tego, aby ćwiczyć wraz z nią, ale by dokonywać rzeczy widowiskowych, zwracać uwagę publiczności (często przypadkowej) na niesamowite ewolucje, pokazy siły czy zwinności, które nie byłyby możliwe bez swego rodzaju swobody zmuszającej ćwiczącego do częstego zmieniania wykonywanych czynności, co może być odbierane jako "improwizowane".
Nie da się również ukryć, że ile osób, tyle teorii i definicji owych sportów. Na forach internetowych i w przestrzeni publicznej toczą się zacięte spory o to, co można, a czego nie można nazywać kalisteniką lub street workoutem. Faktem jest jednak to, że i jedna, i druga dyscyplina korzystają z metod ćwiczeń dostępnych "od ręki" (kalistenika: masa ciała, street workout: ukształtowanie przestrzeni miejskiej).
Partnerem artykułu jest K-Sport Polska