Dziennie na świecie wysyłanych jest ponad 100 miliardów wiadomości elektronicznych. Dla wielu biznesów, nie tylko związanych z działalnością w sieci, kontakt e-mailowy stał się jednym z podstawowych sposobów komunikacji z klientami, kontrahentami czy pracownikami. Właśnie dlatego firmy coraz większą wagę przywiązują do kwestii odpowiedniego oprogramowania do obsługi poczty.
Jak korzystać z poczty e-mail?
Żeby obsługiwać pocztę e-mail, można założyć darmową skrzynkę w jednej z firm, która daje taką możliwość i następnie logować się, żeby na swoim koncie zarządzać korespondencją. To rozwiązanie jednak na pewno nie jest stworzone dla biznesu. Przede wszystkim korzystanie z darmowego adresu e-mail, nie we własnej domenie, nie wygląda profesjonalnie, a obsługa poczty przez przeglądarkę na pewno nie należy do wygodnych, a przynajmniej nie wtedy, jeśli czytasz i wysyłasz każdego dnia dziesiątki wiadomości. Co zatem powinieneś zrobić? Sprawdź, jaki hosting wybrać, zakup usługę, następnie zarejestruj domenę, załóż skrzynkę e-mail i rozpocznij korzystanie z poczty. Musisz również podjąć ważną decyzję odnośnie do sposobu obsługi korespondencji. Do wyboru masz wiele możliwości:
• Business Email – to plan dla wymagających od AZ.pl, w ramach którego otrzymujesz 100 GB powierzchni do wykorzystania, cykliczny backup, nielimitowany rozmiar załączników, możliwość korzystania z adresów we własnej domenie, dostęp zarówno przez komputer, jak i urządzenia mobilne dzięki logowaniu się w przeglądarce. W pakiecie jest również funkcjonalny kalendarz, który ułatwia codzienną pracę. Co istotne, w tym przypadku kopie zapasowe danych powstają automatycznie. To poczta e-mail z solidną ochroną antywirusową i antyspamową.
• Gmail – czyli najpopularniejsza na świecie poczta, z której korzysta ponad miliard użytkowników. W tym przypadku również możliwe jest używanie adresów we własnej domenie. E-maile można odbierać w aplikacji, jak i logując się w przeglądarce internetowej. To jeden z ważnych produktów Google, który wciąż jest rozwijany, wzbogacany o kolejne funkcje i możliwości. Nie przypadkiem jest to rozwiązanie, które od lat wzbudza ogromne zainteresowanie.
• Thunderbird – mowa o aplikacji do obsługi poczty internetowej. Program nosi nazwę Mozilla Thunderbird i słusznie możesz go kojarzyć z popularną przeglądarką stron WWW. Na tę aplikację wielu użytkowników komputerów zdecydowało się dlatego, że poczta systemu Windows 10 zawiodła ich oczekiwania. Wprawdzie dla korzystających z produktów Microsoftu pewne rozwiązania mogły być zaskakujące i nie od razu łatwo było im znaleźć funkcje odpowiedzialne za wdrożenie prostych zmian, mimo to należy podkreślić, że obsługa poczty nie sprawia większych trudności. To aplikacja, którą instalujesz na dysku komputera, a następnie dodajesz do niej skrzynki e-mail i dzięki temu możesz odbierać pocztę z kilku adresów jednocześnie. Thunderbird to bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z kilku e‑maili. Obecnie przez wielu program ten uznawany jest za najlepszego darmowego klienta poczty.
• Windows Live Mail – nie jest on dostępny w najnowszej wersji systemu Windows, ale teoretycznie można z niego w niej korzystać. To program podobny do Thunderbirda. Ma on wiele możliwości, jest dosyć łatwy w obsłudze i idealny do zarządzania masową korespondencją.
• The Bat! – na koniec program z długą historią. Pierwsze jego wydanie pojawiło się w 1997 roku, a co ciekawe, producentem tego komercyjnego oprogramowania jest mołdawska firma Ritlabs. Aplikacja jest dostępna w wersji polskiej i zapewnia funkcje, które doceniają wymagający użytkownicy. Dodawanie wielu adresów e-mail, szyfrowanie wiadomości, sprawdzanie pisowni, biometryczne uwierzytelnianie to tylko przykładowe możliwości, które ułatwią ci obsługę wiadomości elektronicznych.
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań umożliwiających korzystanie z poczty lub jej przeglądanie. Warto stawiać na takie produkty, które mają wiele przydatnych funkcji i jednocześnie podnoszą komfort zarządzania korespondencją.