Większość prac remontowych wykonywanych na zewnątrz, w trakcie tworzenia nowych chodników, ulic czy podjazdów, wymaga zagęszczenia gruntu. Pomagają w tym zagęszczarki – proste urządzenia, jednak ich charakterystyka różni się ze względu na przeznaczenie i budowę. Niektóre z nich są przeznaczone do konkretnych zadań – jak utwardzenie sypkiego gruntu – a inne są bardziej uniwersalne.
Rodzaje zagęszczarek
Płytowe zagęszczarki do gruntu działają w prosty sposób – przekazują wytworzone przez mimośród drgania na wibrującą płytę, która zagęszcza podłoże. Jednak, mimo tego, że wszystkie działają tak samo, różnią się ze względu na konstrukcję. Wyróżniamy te:
• prowadzone ręcznie – najmniejsze rozmiarowo, dość lekkie i wygodne w miejscach, gdzie nie ma wiele pracy, np. w przydomowych ogrodach czy kiedy trzeba naprawić kawałek osiedlowego chodnika.
• samoprzesuwne – nad nimi również trzeba sprawować ręczną kontrolę, jednak ogranicza się ona wyłącznie do nadania kierunku. Przesuwanie następuje samoistnie pod wpływem drgań.
• kroczące – stosowane dość rzadko, ponieważ są drogie i wykorzystywane wyłącznie w celach profesjonalnych, przede wszystkim w trudnym terenie.
• podczepiane – profesjonalne zagęszczarki do gruntu o bardzo dużej płycie, które podczepia się do ciągników w celu utwardzenia sporej powierzchni.
Jak wybrać właściwą zagęszczarkę?
Przy wyborze zagęszczarek, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Powinniśmy przede wszystkim wybrać sprzęt zgodnie z przeznaczeniem. Na co zwrócić uwagę?
• Masa – jest to kluczowy czynnik w przypadku tzw. skoczków, czyli tych prowadzonych ręcznie. Im lżejsza, tym lepiej i dokładniej będzie można wykonać pracę.
• Płyta robocza – a konkretnie jej wymiary. Im większa, tym większą powierzchnię jesteśmy w stanie jednorazowo zagęścić. Warto to wziąć pod uwagę przy większych pracach.
• Częstotliwość wibracji – im wyższa, tym szybsza i efektywniejsza praca, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że przy mocnych wibracjach, komfort pracy będzie mniejszy, ponieważ trzeba będzie włożyć dużo siły w zapanowanie nad narzędziem.
• Siła odśrodkowa – tu, podobnie jak przy wibracjach, wyższa wartość oznacza wydajniejszą pracę (można jednorazowo ubić grubszą warstwę ziemi), ale też dużo mniejszy komfort.
• Kierunkowość – parametr ważny w trudnym terenie. Lepiej w takim przypadku wybrać dwu- zamiast jednokierunkową zagęszczarkę do gruntu, ponieważ łatwiej będzie nią manewrować.
• Wygoda obsługi – zagęszczarki to duże narzędzia. Dobrze zatem, jeśli jest prosta w obsłudze, ale też na rynku dostępnych jest wiele części eksploatacyjnych, które można nie tylko łatwo dostać, ale i wymienić (np. filtry powietrza).
Na co zatem postawić?
Nie ma złotego środka. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę teren, w którym będą przebiegały prace. Do tych niedużych, przydomowych, lepiej wybrać skoczka (np. Husqvarna LT 5005 lub LT 6005). Natomiast już do w pełni profesjonalnych zostały przeznaczone pozostałe modele – jednokierunkowe (np. LF 100 LAT, LF 80 LAT czy LF 60 LAT), dwukierunkowe (LG 504, LH 804 czy LG 204) oraz walce bębnowe (modele LP 9505, LP 7505 oraz LP 6505.