Osoby, które przestają radzić sobie ze spłatą wielu zobowiązań, coraz częściej zastanawiają się nad ich konsolidacją. Scalenie kredytów pozwala uzyskać tylko jedną, i w dodatku niższą, miesięczną ratę.
Czy możliwy jest kredyt konsolidacyjny pod hipotekę? Jakie formalności trzeba spełnić, żeby otrzymać finansowanie?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja zobowiązań oznacza połączenie wszystkich posiadanych przez danego klienta kredytów w całość. Dokonuje tego bank finansujący zobowiązania, który ze swojego kapitału spłaca je w imieniu klienta i od tej pory staje się jego wierzycielem. Kredyt konsolidacyjny jest korzystny z punktu widzenia zarówno klienta, jak i banku. Konsument dzięki wydłużeniu okresu kredytowania płaci niższą ratę, a zatem więcej środków zostaje w jego portfelu. Bank natomiast nalicza odsetki, a więc zarabia na konsolidacji zobowiązań. Co może podlegać konsolidacji? Przede wszystkim kredyty gotówkowe i pożyczki, ale również oferty ratalne, karty kredytowe, kredyty odnawialne czy samochodowe.
Czy kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest możliwy?
Żeby uzyskać konsolidację zobowiązań, należy wykazać zdolność kredytową, którą banki rozumieją jako możliwość uregulowania kredytu w terminie – bez żadnych opóźnień. Czasem zdolność kredytowa jest zbyt niska, a klienci nie mogą uzyskać konsolidacji wszystkich zobowiązań. W takiej sytuacji wiele osób zastanawia się, jak podnieść zdolność. Konsumenci posiadający na własność nieruchomość (dom, mieszkanie, działkę budowlaną) mogą skorzystać z kredytu konsolidacyjnego pod hipotekę. W takiej sytuacji zabezpieczeniem kredytu jest przedmiotowa nieruchomość.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny hipoteczny?
Podstawowym wymogiem banków jest czysta historia kredytowa. Osoby, które widnieją na czarnych listach dłużników, wobec których jest prowadzone postępowanie egzekucyjne pod nadzorem komornika czy mające niski scoring w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) mają bardzo małe szanse na otrzymanie konsolidacji w banku. Ważna jest również zdolność kredytowa. Jej wysokość może podnieść nieruchomość, którą klient na własność. Jeśli dojdzie do konsolidacji kredytów, bank będzie mógł ustanowić na niej zabezpieczenie hipoteczne, a w razie problemów ze spłatą – przeprowadzić z niej egzekucję.
Klient, który chce starać się o kredyt konsolidacyjny pod hipotekę, powinien przedstawić w banku komplet dokumentów:
• akt potwierdzający własność nieruchomości (np. akt notarialny, umowa darowizny, zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej),
• odpis z księgu wieczystej nieruchomości,
• wycenę nieruchomości,
• wpis hipoteki do księgi wieczystej.
Jednocześnie przedmiotowa nieruchomość nie może być obciążona w inny sposób, np. wpisem hipoteki na rzecz innego wierzyciela. Oprócz tego konieczne jest udokumentowanie zdolności kredytowej. W tym celu przedstawia się:
• dokument tożsamości,
• zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów,
• dokumenty potwierdzające posiadanie zobowiązań, które klient chce skonsolidować,
• numer rachunku bankowego.
Kredyt konsolidacyjny pod hipotekę – korzyści dla klienta
Jeśli nieruchomość ma dużą wartość, opiewającą na minimum kilkaset tysięcy złotych, to kredytobiorca może liczyć na korzystniejsze warunki kredytu. Przede wszystkim zwiększa się maksymalna kwota kredytowania, jaką może uzyskać. Wartość nieruchomości ma też wpływ na wysokość oprocentowania – klient może otrzymać niższe i bardziej korzystne.
Kredyt pod hipotekę – kalkulator
Kusi Cię konsolidacja kredytów z zabezpieczeniem w postaci nieruchomości? Jeśli posiadasz na własność domu lub mieszkanie i masz pozytywną historię kredytową, to jesteś dla banków atrakcyjnym klientem. Pamiętaj jednak o tym, że kredyty hipoteczne są produktami finansowymi wysokiego ryzyka. Jeśli w przyszłości będziesz mieć problem ze spłatą zobowiązania, bank może zająć Twój dom. Warto zatem dokładnie przeanalizować wszystkie parametry kredytu, sprawdzić wysokość miesięcznych rat, upewnić się, jakie będą koszty i czy nic cię nie zaskoczy. Najlepiej skorzystać z dostępnych online narzędzi, które sprawdzą kredyt hipoteczny konsolidacyjny. Kalkulator ofert uwzględnia wysokość rat, oprocentowanie, RRSO, a także informuje o tym, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pozytywną decyzję.