W marcu 2020 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z marcem 2019 r. wzrosły aż o 4,6%. To jeden z największych wzrostów od 9 lat.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,6% (przy wzroście cen usług – o 6,5% i towarów – o 3,8%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2% (przy wzroście cen usług – o 0,3% i towarów o 0,2%) - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
W marcu 2020 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z marcem 2019 r. wzrosły o 4,6% (wskaźnik cen 104,6), a w stosunku do poprzedniego miesiąca – o 0,2%.https://t.co/UtnNfsSAky#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/HM4NwFmni1
— GUS (@GUS_STAT) April 15, 2020
W porównaniu z marcem 2019 ceny usług wzrosły o 6,5% a ceny towarów o 3,8%.
— GUS (@GUS_STAT) April 15, 2020
Więcej o zmianach cen w dzisiejszej informacji sygnalnej #GUS: https://t.co/UtnNfsSAky#CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/IxHUXviWPn
Drożej za żywność i mieszkanie
Portfele Polaków najbardziej obciążyła żywność. Jej ceny w porównaniu do lutego wzrosły aż o 8,6%. Koszty związanie z mieszkaniem podniosły się o 5,9%.
Marcowy wzrost cen był spowodowany przede wszystkim drożejącą żywnością i wyższymi kosztami związanymi z mieszkaniem. Te dwie kategorie odpowiadały za ponad 70 proc. wzrostu cen - ocenił w środę bank Pekao.
Jak zauważył analityk banku Adam Antoniak w komentarzu do danych GUS, inflacja CPI obniżyła się w marcu do 4,6 proc. rok do roku, z 4,7 proc. rok do roku w lutym. "Odczyt okazał się wyższy od naszej prognozy i konsensusu rynkowego na poziomie 4,4 proc r/r. Ceny towarów wzrosły o 3,8 proc r/r, a ceny usług zwiększyły się o 6,5 proc. r/r." - napisał.
Jak zauważył, pierwszy odczyt inflacji obejmujący okres kwarantanny uwzględnia w głównej mierze ceny zebrane przez GUS jeszcze przed wprowadzeniem ograniczeń w handlu i przemieszczaniu się osób. "Największe problemy z gromadzeniem danych urząd statystyczny miał w przypadku rekreacji i kultury, zwłaszcza w zakresie turystyki zorganizowanej za granicą, transportu, zdrowia oraz odzieży i obuwia. W kontekście obserwowanych na stacjach cen paliw zaskakująco niska okazała się szacowana przez GUS skala spadku cen paliw" - ocenił.
Antoniak wskazał, że w marcu wzrost cen był głównie spowodowany przez drożejącą żywność (8,6 proc. r/r) oraz wyższe koszty związane z mieszkaniem (5,9 proc. r/r).
"Te dwie kategorie odpowiadały za ponad 70 proc. wzrostu cen konsumpcyjnych ogółem. Wyższe ceny żywności podniosły roczny wskaźnik CPI o 1,97 p.p., koszty związane z mieszkaniem o 1,42 p.p. Niższe ceny w zakresie transportu obniżyły inflację o 0,14 p.p. W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wyniosła 3,6-3,7 proc. r/r. Ostatnie tygodnie przyniosły gwałtowną przecenę cen ropy naftowej na rynkach światowych. Baryłka ropy Brent kosztuje obecnie ok. 17 USD, wobec ok. 70 USD w kwietniu 2019 r" - zauważył.
W jego ocenie, pomimo osłabienia złotego wobec amerykańskiego dolara, będzie to sprzyjało dalszym spadkom cen paliw na stacjach benzynowych. W kolejnych miesiącach oczekujemy spadku inflacji za sprawą taniejących paliw oraz presji na ceny usług i tym samym inflację bazową.
"Czynnikiem hamującym tempo dezinflacji może okazać się susza, sprzyjająca utrzymywaniu się podwyższonej dynamiki cen żywności" - dodał.
Antoniak ocenił, że w kontekście recesji, będącej pochodną obostrzeń mających na celu powstrzymanie epidemii Covid-19, inflacja jest daleko na liście priorytetów władz monetarnych.
"Po obniżce stopy referencyjnej do 0,50 przestrzeń do dalszej stymulacji gospodarki przy użyciu tradycyjnych narzędzi w zasadzie wyczerpała się, a dalsze działania RPP będą się zapewne koncentrowały na działaniach niestandardowych (skup aktywów, wsparcie płynności etc.). Kluczową rolę w ograniczeniu skali spadku aktywności gospodarczej ma jednak do odegrania polityka fiskalna" - napisał ekonomista.
(PAP)
Jak grać u bukmachera? Kilka słów o legalnych zakładach sportowych