Zapalenie żołądka jest bardzo uciążliwym schorzeniem. Jego główne objawy to uczucie pełności w brzuchu i nudności. Podstawą leczenia jest dieta niskotłuszczowa i ograniczająca produkty zawierające błonnik, który działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. Co jeść, a czego unikać przy zapaleniu żołądka?
Przyczyny i objawy zapalenia żołądka
Zapalenie żołądka, czyli inaczej nieżyt żołądka, to stan chorobowy, który jest wynikiem uszkodzenia błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Może być spowodowany infekcjami wirusowymi, grzybiczymi albo bakteryjnymi, np. helicobacter pylori. Powodem zapalenia żołądka jest również choroba Leśniowskiego-Crohna lub dysfagia, czyli zaburzenia połykania. Więcej na temat tej choroby znaleźć można w artykule: „Dysfagia - choroba nie tylko osób starszych”. Nieżyt żołądka może ponadto wywołać również nadmierny stres, nadużywanie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków przeciwzapalnych. Główne objawy zapalenia żołądka to bóle w górnej części brzucha, wzdęcia, nudności oraz wymioty, brak apetytu, uczucie sytości nawet po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu, nagły spadek masy ciała, biegunka, gorączka. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka wywołuje chroniczne zmęczenie oraz trudności w oddychaniu.
Leczenie farmakologiczne i dieta
Skuteczne leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka możliwe jest przy połączeniu diety i farmakologii – stosuje się leki zobojętniające lub hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych. Najważniejszym elementem leczenia pozostaje ścisła, lekkostrawna dieta, ograniczająca spożycie tłuszczów. W diecie żołądkowej zalecane jest spożywanie 5 małych posiłków, w równych odstępach czasowych. Zapobiega to nadmiernemu obciążeniu przewodu pokarmowego oraz wspomaga pracę żołądka. Ważne jest, by jeść powoli i dokładnie przeżuwać pokarm. Nie jest wskazane spożywanie produktów wzdymających i trudno strawnych, gdyż ich długotrwałe zaleganie w żołądku może nasilać dolegliwości. Ponadto nie wolno spożywać alkoholu, ostrych przypraw, mocnej kawy i herbaty. Dania najlepiej gotować w wodzie lub na parze albo piec bez użycia tłuszczu. Kategorycznie odradza się spożywania smażonych potraw.
Co jeść?
Choroba żołądka wymaga ograniczenia spożywania tłuszczów w codziennej diecie. Dlatego w jadłospisie powinny znajdować się produkty o jego niskiej zawartości, np. chude mięso, ryby, niskotłuszczowe mleko i produkty mleczne oraz chude sery. Dieta osób chorych na zapalenie żołądka powinna ograniczać produkty wysokobłonnikowe, zastępując je oczyszczonymi produktami zbożowymi, np. pszennym pieczywem, białym ryżem, kaszą manną. W stanach zapalnych żołądka dopuszcza się spożywanie dojrzałych owoców i warzyw bez skórki. Najlepiej, jeśli są one przetworzone, np. w postaci musu lub przecieru. W jadłospisie oczywiście mogą pojawiać się niewielkie ilości tłuszczów, jednak najlepiej, by były pochodzenia roślinnego – np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek oraz masło. Zaleca się picie niegazowanej wody mineralnej, soków owocowych i warzywnych, słabej herbaty oraz naparów ziołowych, np. rumianku.
Zapalenie żołądka to schorzenie występujące dosyć często. Jego objawów nie wolno bagatelizować. Z przypadłością można sobie jednak poradzić dzięki zdrowej diecie – więcej na ten temat znaleźć można na stronie zywieniemaznacznie.pl.
(-)