Wczoraj późnym wieczorem minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.
Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.
Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi obecnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny. Zgodnie z zawartym porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin.
1 stycznia 2013 r. ówczesny rząd wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Osobom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Musiały być spełnione łącznie te dwa warunki. Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.
Minister @jbrudzinski w #MSWiA: dziękuję stronie społecznej za bardzo dobry dialog i za efekt finalny - podpisanie porozumienia. pic.twitter.com/7hZsyExSvP
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 8 listopada 2018
Zarówno MSWiA, jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego resort zaproponował, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby - czytamy na stronie mswia.gov.pl.
W minionych dniach wielu policjantów, także w garnizonie podlaskim, szło na zwolnienia lekarskie. Media okrzyknęły to mianem epidemii „psiej grypy”.
opr. (pb)