Znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia dla pojazdu zabytkowego może wiązać się z licznymi trudnościami. Jak znaleźć dobrego ubezpieczyciela?
Rynek pojazdów zabytkowych w Polsce odnotowuje spory wzrost w ostatnich latach – podobna sytuacja ma miejsce w całej Europie. Niestety, u nas nadal problematyczne jest wykupienie polisy dla takich aut – zarówno OC, jak i AC.
Wąski wybór
Za granicą funkcjonują już firmy zajmujące się ubezpieczeniami specjalistycznymi takimi, jak Classic Car Insurance. Obsługuje je firma Sureterm Direct. Ich misją jest kompleksowa opieka nad samochodami zabytkowymi. W Polsce rynek ten dopiero powstaje. Firmy ubezpieczeniowe na swoich stronach zamieszczają „suwaki” pozwalające określić wysokość składki dla pojazdu o konkretnym wieku. Rzadko jednak wiek ten przekracza dwadzieścia lub trzydzieści lat.
Więcej informacji na temat usługi firmy pod adresem https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/.
Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić wydania polisy OC – może to jednak utrudnić. Firmy ubezpieczeniowe, obawiając się większej awaryjności pojazdów zabytkowych, niechętnie podają informacje o kwotach lub o możliwości ubezpieczenia takiego samochodu. Jeśli zdecydujemy się na osobisty kontakt, może się okazać, że stawka jest zaporowa – w praktyce bardzo często tak właśnie będzie.
Jakie są rozwiązania?
Posiadacz pojazdu zabytkowego może skorzystać z OC krótkoterminowego. Wykupuje się je na okres nie więcej niż dwanaście miesięcy i nie krócej niż trzydzieści dni. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe i warto kontynuować poszukiwania. Konieczny może być kontakt z licznymi ubezpieczycielami i porównywanie stawek – jeśli żaden nie zaproponuje rozsądnej, trzeba będzie pogodzić się z wysoką kwotą. Ponadto warto rozejrzeć się za autocasco. Jest ono wprawdzie nieobowiązkowe, ale bardzo korzystnie wpłynie na stan naszego portfela w razie nieszczęśliwego wypadku.
Ustalanie szczegółów polisy OC i AC powinno odbywać się całkowicie indywidualnie. Można wówczas przedstawić ubezpieczycielowi orzeczenie od rzeczoznawcy. Niektórzy ubezpieczyciele zgadzają się na wykupienie AC dopiero po okazaniu takiego orzeczenia.
Jak widać, z tego trudnego położenia również można wybrnąć. Wymaga to ogromnej cierpliwości i sporej ilości czasu poświęconego na rozmowy telefoniczne i spotkania z przedstawicielami firm ubezpieczeniowych. Pamiętajmy jednak, że troska o samochód zabytkowy jest prawnym obowiązkiem jego właściciela – a bezpieczeństwo jest tego najlepszym dowodem.
(-)
{disqus_off}