REKLAMA

 

Kilka wskazówek, które zmniejszą zawodność akumulatora

Każdy czynny kierowca doskonale wie o tym, że zima to najtrudniejszy okres dla naszych samochodów. Oblodzona droga nie chce wybaczyć nawet najmniejszego błędu, a w wielu miastach nie ma pieniędzy na dodatkowe odśnieżania. Do tego należy jeszcze dodać największe utrapienie mroźnych, zimowych poranków. Przekręcamy kluczyk w stacyjce i nic. Rozrusznik nawet nie próbuje się ruszyć. Na szczęście przestrzeganie kilku prostych reguł, zagwarantuje, że Twój samochód zawsze odpali bez żadnych kłopotów.

Kontroluj, kontroluj i jeszcze raz kontroluj

Niezbędną czynnością jest kupienie sobie woltomierza. Jego cena nie powinna być wyższa niż 40 złotych. Najprostsze modele kupisz nawet za parę złotych. Dwa albo trzy razy na tydzień pod koniec dnia należy podnieść maskę i sprawdzić napięcie akumulatora. Naładowany akumulator posiada napięcie w zakresie 12,5V do 13V. Gdy wartość tego parametru jest bliżej tej dolnej granicy, należy liczyć się z tym, że kolejnego poranka akumulator nie będzie posiadał wystarczającej ilości energii, aby odpalić silnik. Ze względu na stałą kontrolę napięcia, możemy wystarczająco wcześniej wykryć, że rozładowanie akumulatora jest bardzo blisko. Wtedy wcześniej możemy podłączyć akumulator do prostownika samochodowego Ideal na noc. W szczególności przydatne jest sprawdzenie napięcia baterii w niedzielę , gdy przez weekend nie jeździliśmy samochodem. W czasie kontroli napięcia akumulatora, sprawdzamy również jego kondycję zewnętrzną. Gdy klemy są bardzo zabrudzone albo zaśniedziałe. Może to powodować utrudniony przepływ energii z oraz do akumulatora.

Skutki ciągłego czuwania

W ramach profilaktyki warto również sprawdzić natężenie postojowe samochodu. Natężenie postojowe jest to energia, którą auto zużywa, gdy go nie używamy. Jest ona potrzebna, aby podtrzymać pamięć sterowników, komputera pokładowego, radia oraz alarmu. Natężenie to nie może przekroczyć 0,05 A. Gdy jest ono dużo wyższe, to akumulator będzie oddawał dużo więcej energii, na przykład w nocy, przez co rano może być ona niewystarczająca, aby odpalić silnik. Natężenie postojowe można zbadać u każdego elektromechanika za nieduże pieniądze. Jego podwyższona wartość jest jedną z najważniejszych przyczyn rozładowania akumulatora.

Ważna jest również długość

Oczywiście chodzi o długość pokonywanych przez nas dystansów. Gdy odpalamy samochód z zimnym silnikiem oraz przejedziemy mniej niż 5 lub 6 km, to skończeniu trasy w akumulatorze będzie mniej energii, niż zanim ją rozpoczniemy, ponieważ na tak krótkiej trasie alternator nie da rady dostarczyć właściwej ilości energii do akumulatora. Musimy więc planować codzienne trasy w taki sposób, żeby wyeliminować niepotrzebne odpalanie silnika, na przykład, aby podjechać do sklepu do gazetę. Gdy nie jesteśmy w stanie wykluczyć jazdy na małych trasach, odpowiednio często musimy kontrolować napięcie akumulatora. Gdy wybieramy akumulator, to musimy kierować się zaleceniami producenta, a nie tylko jego pojemnością. Wiele informacji o wyborze akumulatora możemy znaleźć w Internecie. Do odpalenia samochodu przydadzą Ci się na pewno prostowniki samochodowe Ideal. Sprawdzą się w każdym momencie.

(-)

{disqus_off}

REKLAMA

 

Facebook

Instagram