Chcąc odnowić lakier i przywrócić mu pierwotny wygląd, warto skorzystać ze specjalnego urządzenia zwanego polerką samochodową. Na rynku występuje w wielu odmianach, dlatego nikt nie powinien mieć problemów z zakupem.
Polerka - do czego stosować?
Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do polerowania powierzchni lakierowanych – dzięki temu możliwe staje się wyrównanie ich kolorytu, a także zatuszowanie zarysowań oraz niewielkich ubytków.
Na polerowanie należy zdecydować się wtedy, gdy karoseria matowieje lub zaczynają pojawiać się na niej otarcia bądź zarysowania, spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi czy też wpływem zmiennych warunków atmosferycznych – wysokich bądź niskich temperatur, deszczu, śniegu, gradu, promieniowania UV.
Warto podkreślić, że utrata koloru i blasku lakieru może być spowodowana również reakcjami chemicznymi, związanymi z kwasami, tłuszczami lub innymi zanieczyszczeniami, które oddziałują na powłokę lakierowaną. Chcąc poprawić estetykę lakieru, wykonuje się właśnie polerowanie. Oczywiście może być ono realizowane ręcznie, jednak wykorzystanie polerki samochodowej pozwoli cały proces zdecydowanie skrócić.
Polerka samochodowa często stosowana jest również do zakrywania drobnych uszkodzeń oraz zarysowań. W jaki sposób? Podczas polerowania usuwana jest bardzo cienka warstwa lakieru, dzięki czemu wyeksponowana zostaje warstwa nieuszkodzona.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze polerki samochodowej?
Omawiane urządzenie jest cenione również dlatego, że korzystać z niego mogą osoby, które do tej pory nie miały okazji wykonać procesu polerowania. Polerka wybacza bowiem wiele błędów, a samo jej użycie jest naprawdę bardzo proste.
Oczywiście najpierw należy zakupić odpowiedni model. Jaka polerka samochodowa okaże się najlepsza? To zależy od poszczególnych parametrów technicznych.
-
* Rodzaj. Kwestia najważniejsza, ponieważ na rynku występują dwa typy omawianego urządzenia. Pierwszym z nich jest polerka rotacyjna. Charakteryzuje się wykonywaniem podczas pracy ruchu kolistego wyłącznie wokół własnej osi, przez co wymaga dość sporej wprawy. Jeśli jednak opanujemy pracę urządzenia, będziemy w stanie usunąć nawet poważne defekty, a także w sposób bardzo szybki przywrócić blask powłoce lakierowanej. Jeśli jednak modelu rotacyjnego użyją osoby niedoświadczone, mogą one doprowadzić do poważnego uszkodzenia lakieru. Dlatego też, początkującym zaleca się zakup polerki mimośrodowej, zwanej również orbitalną. Wykonuje ruchy po elipsie, dzięki czemu wytwarza mniejszą ilość ciepła.
-
* Moc. Kolejny ważny parametr. Decyduje on przede wszystkim o szybkości procesu polerowania. Urządzenia o niewielkiej mocy nie są bowiem w stanie pracować bez przerwy przez dłuższy czas – ich efektywność również pozostawia wiele do życzenia. Wszystko to sprawia, że warto decydować się na polerkę o mocy co najmniej 1000 – 1200 W.
-
* Prędkość obrotowa. Im szybciej będzie obracał się element roboczy, tym krócej potrwa cały proces, dlatego dobrej jakości urządzenia są w stanie rozpędzić się nawet do 3000 obrotów na minutę. Oczywiście warto decydować się na modele, które dysponują sprawnym mechanizmem regulacji prędkości obrotowej. W przypadku niektórych zadań potrzebna jest bowiem mniejsza ilość obrotów (na przykład podczas prac wykończeniowych). Niektóre polerki korzystają również z elektronicznej kontroli obrotów, która przez cały czas utrzymuje prędkość na określonym poziomie.
-
* Waga. Warto dostosować ją do rodzaju wykonywanych prac. Długotrwałe polerowanie ciężką polerką może okazać się bowiem bardzo męczące. Dlatego też tego parametru nie należy bagatelizować.
-
* Dodatki. Wymienić należy przede wszystkim drugą rączkę, która ułatwia prace, blokadę wrzeciona pozwalającą szybko wymienić tarczę, klucz sześciokątny, a także dodatkowe tarcze, nakładki polerskie oraz papier ścierny.
-
* Wykorzystywane pady. Mowa o nakładkach, które są umieszczane na polerce. To one mają bezpośredni kontakt z lakierem samochodowym, dlatego należy dobierać je pod kątem wykonywanych zadań.
Poszczególne pady różnią się przede wszystkim stopniem ścieralności. Wymienić można modele polerujące (przeważne wykonane z gąbki), mocno ścierne (z wełny) oraz wykańczające. Poszczególne produkty różnią się między sobą także rozmiarami.
Poza padami, podczas polerowania wykorzystywane są również pasty, które również dzieli się ze względu na stopień ścieralności. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów past, dlatego bez problemu zakupimy te do standardowego polerowania, jak i prac wykończeniowych.
Polerka samochodowa to doskonałe urządzenie, pozwalające w sposób szybki i sprawny przywrócić koloryt oraz blask lakieru. Wszystko to sprawia, że ich użycie okaże się o wiele korzystniejsze niż ręcznych przyrządów polerskich. Nawet jeśli jesteśmy kompletnymi amatorami.
(-)
{disqus_off}