REKLAMA

 

Bezpieczne dodatki do żywności – jak je stosować?

Kiedy producent decyduje się na stworzenie nowego produktu – np. z branży spożywczej, musi bardzo jasno, na samym początku, określić jego skład. Czy jednak zawsze tylko zysk jest głównym wyznacznikiem tego, jak powinna być produkowana żywność? Czy jej producenci za nic mają sobie zdrowie i życie ludzi? No nie do końca tak jest.

Producenci dodatków do żywności muszą dbać o ich jakość

Gdyby faktycznie producenci nie mieli na względzie zdrowia i życia swoich potencjalnych klientów, zwyczajnie doszłoby do sytuacji, w której nie byłoby komu kupować konkretnych produktów. Jak zatem komponowany jest skład substancji spożywczych i co w tej kwestii znaczą dodatki do żywności?

Dlaczego w ogóle stosuje się dodatki do żywności?

Podstawową kwestią, która wiąże się ze stosowaniem różnego rodzaju dodatków do żywności, jest wydłużenie ich przydatności do spożycia. Druga sprawa, to kwestia tego, jak nasz produkt wygląda. Ludzie jedzą ( a także kupują) oczami. Dlatego, aby przyciągnąć klienta i zainteresować go produktem, musi być on atrakcyjny dla oka. Za to także odpowiadają różnego rodzaju konserwanty. Dodatki funkcjonalne do żywności są niezbędne w gotowych produktach. Bardzo ważne w przypadku dodawania konserwantów, jest to, że wpływają one także na proces produkcji danego produktu z branży spożywczej. Za pomocą niektórych substancji, jesteśmy w stanie ten proces skrócić w bardzo dużym stopniu. Substancje dodatkowe stosowane są także dlatego, aby powstawały zamienniki droższych i niemożliwych do nabycia produktów. Wszystkie te działania mają jednakże jeden wspólny mianownik – mają w założeniu ułatwiać konsumentowi ich zakup i sprawić, aby był on z niego zadowolony. Czy jednak zawsze chęć zysku bierze górę nad troską o zdrowie?

Produkty w sklepie

Wszystko jest dla ludzi, w rozsądnych ilościach

Producenci żywności, nie tylko liczą to, ile zarobią na danym produkcie, ale też bardzo dbają o jego jakość. Smak, walory estetyczne – to jest ważne, ale na pewno nie mniej, niż to, czy dany produkt może potencjalnie zaszkodzić temu, kto go spożywa. Dlatego też, jeśli producent decyduje się na wykorzystanie w składzie danego produktu spożywczego na wykorzystanie substancji dodatkowej, musi zadbać o to, aby w pierwszej kolejności, była ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia i życia konsumenta. W przeciwnym wypadku, produkt nie zostanie dopuszczony do sprzedaży, gdyż nie otrzyma on stosownego certyfikatu jakości. Wszystkie substancje dodatkowe dodawane do żywności muszą przejść ocenę Komitetu Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA - The Joint FAO/WHO Expert Commitee on Food Additives). Brak uzyskania takiego certyfikatu, sprawi, że produkt w ogóle nie będzie wypuszczony na rynek. Overlack Polska dystrybuuje dodatki wyłącznie renomowanych producentów – http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/. W przypadku stosowania dodatków do żywności, bardzo ważna jest też jeszcze jedna zależna, a mianowicie ADI czyli Acceptable Daily Intake, co oznacza akceptowalną, nie szkodliwą dla zdrowia dawkę konkretnego dodatku do żywności. Producent musi się tych wytycznych trzymać, jeśli rzeczywiście chce wprowadzić konkretny produkt na rynek.

(-)

{disqus_off}

REKLAMA

 

Facebook

Instagram